З 1 липня 2025 року в Україні набуває чинності оновлений стандарт напруги в електричних мережах — тепер це 230/400 В замість звичних 220/380 В. Нововведення затверджено постановою Національної комісії з регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ).
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЦя зміна викликає у багатьох питання можливі наслідки для споживачів електроенергії. Метою зміни є приведення українських норм у відповідність до європейських стандартів та подальша інтеграція енергосистеми України з мережею ENTSO-E.
У НКРЕКУ також зазначили, що для нового стандарту допустимі коливання напруги в діапазоні від -10 до +10% від номіналу, тобто від 207 до 253 В. Якщо напруга виходить за ці межі, споживачам радять звертатися до ОСББ, керуючих компаній або постачальника енергії — наприклад, до ДТЕК, де зобов'язуються усунути несправності протягом 15 робочих днів.
Раніше у ДТЕК пояснили, що зміна стандарту на 230 В не потребує заміни електропроводки, проте власникам старих квартир варто її перевірити. Дбати про поломку побутової техніки не варто - більшість пристроїв розраховані на напругу 230 В і вище. Навпаки, нова норма зменшить потребу у використанні стабілізаторів, що дозволить заощадити та знизити втрати електроенергії.
Також перехід не позначиться на платежах за електроенергію, оскільки розрахунок здійснюється за спожитим кіловат-годин, а не за величиною напруги. У ДТЕК пояснюють:
"Напруга - це просто рівень "тиску" в системі, а не обсяг спожитої електроенергії. Отже, зміни в квитанціях не з'являться".
Крім того, підвищення стандартної напруги не обмежить звичне використання електроприладів – споживачі зможуть і надалі без проблем експлуатувати необхідні пристрої. Однак у години пік, вранці та ввечері, навантаження на мережу краще знизити, включаючи потужні прилади у різний час доби — наприклад, віддати перевагу денному часу для роботи кількох енерговитратних пристроїв. Це допоможе забезпечити стабільну роботу енергосистеми.
Нагадаємо, раніше навіть тим, хто вчасно платить, українцям почали масово відрізати світло.
Як повідомляв портал "Знай.ua", щодобові відключення світла українців попередили про обмеження.
Також "Знай.ua" писав, що банальна помилка вдарить по гаманцю: що потрібно знати власникам двотарифних електролічильників.