Багато українців, які змушені залишити свої будинки через війну, отримують допомогу від держави. Але буває, що органи соцзахисту вимагають повернути частину цих виплат.

Фахівці "Юридичного порадника для ВПО" у Facebook пояснили, у яких випадках суди підтримують такі вимоги.

Якщо людина скасувала довідку ВПО (наприклад, виїхала за кордон) і ще якийсь час отримувала допомогу, суди вважають такі виплати зайвими. Одержувач мав повідомити про зміни, а якщо не зробив цього – гроші доведеться повернути.

Соціальні виплати на дитину
Соціальні виплати на дитину

Що робити?

Якщо ви скасували довідку, але виплати продовжують приходити – краще одразу повідомити соцзахист та самостійно повернути гроші.

Популярні новини зараз
Київ та інші міста будуть розбиті: волонтерка спрогнозувала невтішне майбутнє для українців Українців накриють масштабні перевірки в липні: кого позбавлять соцвиплат та пенсій Пенсії з 1 липня 2025 по-новому: як будуть нараховуватися бали та як це вплине на розмір пенсії Продається на ринках та магазинах: в Україні з'явився на прилавках смертельно небезпечний продукт
Показати ще

Якщо людина не повідомила, що її фінансове становище змінилося (наприклад, купила квартиру або стала заробляти більше ліміту), їй можуть нарахувати переплату. Суд у таких випадках стає на бік держави: якщо немає права на виплату, гроші підлягають поверненню.

Гроші, виплати. Фото: скриншот Youtube
Гроші, виплати. Фото: скриншот Youtube

Виплати призначили помилково, але винні чиновники

Іноді люди набувають статусу ВПО та допомоги, але пізніше з'ясовується, що вони переїхали з населеного пункту, який не входить до списку територій бойових дій. Якщо виплати йшли з вини чиновників, суди часто вирішують, що людина не повинна повертати гроші – помилка була не її.

Важливо: якщо виплати були отримані з вашої вини (через помилку або приховування інформації), їх можуть вимагати назад. Якщо ж помилилися органи соцзахисту – суд може стати на бік ВПО.

Нагадаємо, українцям пропонують отримати 40 тисяч допомоги: потрібно встигнути до 5 квітня

Раніше ми писали про те, що кредити та комуналки можуть зробити безхатьком: хто ризикує втратити житло та майно за борги

Крім того, Знай.ua повідомляв, житло порожнє - борги зростають: як позбутися комунальних витрат, якщо довго не живете у квартирі