В Україні тривають заходи мобілізації, і водночас зростає увага до законності дій представників територіальних центрів комплектування. Зокрема, юристи наголошують: фото- та відеофіксація під час вручення повісток має здійснюватися лише уповноваженими працівниками ТЦК — і виключно на бодікамери, а не на особисті телефони чи планшети.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПро це розповіла військовий адвокат Дар’я Соларьова. Вона наголосила, що використання особистих пристроїв для зйомки є порушенням, оскільки таке не передбачено жодним нормативним актом.
Згідно з чинним законодавством, відеофіксація дій співробітників ТЦК повинна здійснюватися безперервно з моменту початку заходів оповіщення до їх завершення. При цьому особу, яку знімають, мають завчасно про це попередити.
Юристка підкреслила, що відеофіксація вручення повісток і перевірки документів є обов’язковою вимогою закону. Її відсутність може стати підставою для скасування адміністративних стягнень у судовому порядку.
«Бодікамери, на мою думку, більше захищають саме військовозобов’язаних. Якщо буде зафіксоване порушення з боку ТЦК — це доказ у суді. Є вже низка випадків, коли суди скасовували штрафи, бо ТЦК не надали доказів — відео або фото вручення повістки», — розповіла Дар’я Соларьова.
Використання бодікамер працівниками ТЦК регламентується Порядком проведення призову громадян під час мобілізації (постанова Кабміну №560 від 16 травня 2024 року) та наказом Міноборони №532 від 6 серпня 2024 року.
Адвокат Данило Трясов додав, що відсутність фото- чи відеофіксації вручення повістки автоматично є порушенням порядку, і це може бути підставою для закриття справи про адміністративне правопорушення в суді.
«Якщо людина звернеться до суду, а ТЦК не надасть доказів у вигляді відео чи фото, суд може дійти висновку, що провадження підлягає закриттю через відсутність події або складу адмінправопорушення», — пояснив Трясов.
Таким чином, будь-яка дія представника ТЦК без бодікамери під час мобілізаційних заходів може бути визнана неправомірною. А військовозобов’язані громадяни мають повне право захищати свої інтереси у судовому порядку.
Нагадаємо, оскарження ВЛК: що робити та куди звертатися
Раніше ми розповідали, що нардеп "розгромив" ухилянтів за винахідливість: право використали, щоб уникнути мобілізації
Також, затримання та доставка у ТЦК: коли дії поліції можуть бути незаконними