У Верховній Раді знову розпочали розгляд законопроєкту, який передбачає поетапне підвищення пенсійного віку в Україні. Крім того, депутати обговорюють альтернативний варіант цього документа. Відповідний законопроєкт опубліковано на сайті парламенту.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися
Суть ініціативи полягає в тому, щоб поступово збільшити пенсійний вік на один рік. Для цього планують щороку додавати до віку виходу на пенсію по одному місяцю. Таким чином, протягом 12 років пенсійний вік має зрости до 61 року.
Документ також передбачає певні пільги для жінок, які народжували та виховували дітей до досягнення ними шестирічного віку. За кожну дитину жінка зможе зменшити свій пенсійний вік на пів року, однак сумарне скорочення не повинно перевищувати трьох років.
У пояснювальній записці до проєкту підкреслюється, що повторного демографічного буму очікувати не варто, тому вкрай важливо вдосконалити пенсійну систему, особливо в частині підтримки жінок-матерів, щоб пом'якшити наслідки демографічної кризи, з якою зіткнулася країна.
Якщо у жінки одна дитина - вона зможе вийти на пенсію у 60,5 років, при двох дітях - у 60 років, при трьох - у 59,5 років. Водночас для жінок, які мають п’ятеро чи шестеро дітей, нові норми виявляться менш вигідними, адже зараз вони мають право виходити на пенсію вже з 50-річного віку.
Розробники законопроєкту зазначають, що такі зміни необхідні для збалансування бюджету Пенсійного фонду України. Таким чином, для одних громадян вік виходу на пенсію планують зменшити, а для інших - підвищити.
Водночас меморандум із МВФ забороняє українській стороні запроваджувати нові пенсійні пільги, особливо щодо зниження пенсійного віку. Тому ухвалення цього закону може створити ризик порушення міжнародних зобов’язань держави.
З 2018 року в Україні діє інша модель підвищення пенсійного віку - шляхом посилення вимог до страхового стажу. Наразі, щоб вийти на пенсію у 60 років, необхідно мати 32 роки страхового стажу, а до 2028 року ця вимога зросте до 35 років.
У законопроєкті, автором якого є нардеп Галина Третьякова, пропонується зосередитися лише на наданні пільг жінкам. У документі наведено приклад європейських країн, де пенсійний вік коливається в межах 65-67 років. Цей факт подається як аргумент на користь підвищення пенсійного віку в Україні.
Однак при цьому залишаються поза увагою такі важливі аспекти, як рівень життя населення, доступність медичних послуг і середня тривалість життя українців.
- Раніше ми повідомляли стаж, зарплату та вік: за яких умов пенсія може перевищувати 10 000 грн.
- Пенсіонерам змусять перерахувати виплати: індексацію визнали незаконною – докладніше Знай.ua.
- Нагадаємо, пенсії перерахують заднім числом: хто отримає доплати у червні.