На ринку праці відбувається тиха, але потужна революція: практичні навички кандидатів починають цінувати вище, ніж наявність диплома про вищу освіту. Ця тенденція, яку експерти називають skills-based hiring (найм на основі навичок), стрімко набирає обертів у HR-практиках по всьому світу.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЗгідно з дослідженням компанії ETS, 90% керівників з персоналу підтверджують: їхні компанії вже відкриті до найму фахівців без чотирирічної університетської освіти. Причина — нестача кваліфікованих кадрів та надто повільна адаптація класичної освіти до змін у реальному бізнес-середовищі.
На цьому фоні 79% HR-фахівців прогнозують, що у найближчому майбутньому виникнуть серйозні труднощі з пошуком сильних кандидатів на відкриті вакансії. Саме тому компанії розширюють «рамки» підбору персоналу, звертаючи увагу на людей, які можуть продемонструвати потрібні hard та soft skills, незалежно від формальної освіти.
Зміна відчувається не лише серед роботодавців: 81% працівників по всьому світу переконані, що до 2035 року докази здобутих навичок (наприклад, сертифікати, портфоліо, практичний досвід) цінуватимуться на рівні з університетськими дипломами.
«Це не про відмову від освіти, а про баланс між дипломом і реальними навичками, які роблять людей ефективними, а бізнес — конкурентоспроможним», — підкреслює Мішель Фроа, глобальний директор з маркетингу та інновацій ETS.
Однією з ключових причин перегляду підходів до найму є стрімке зростання вартості вищої освіти, що ускладнює доступ до неї для великої кількості талановитих людей. Водночас стрімкий розвиток штучного інтелекту трансформує вимоги до робочої сили: нині важливо не те, що ти вчив, а чи вмієш ти швидко вчитися, адаптуватися та вирішувати реальні завдання.
Значна частина впливових CEO також виступає на підтримку нового підходу до найму. Зокрема, Сат’я Наделла (Microsoft) та Раян Росланський (LinkedIn) неодноразово заявляли, що майбутнє — за навичками, а не за дипломами.
CEO Palantir Пітер Тіль навіть створив стипендію у 100 тисяч доларів для студентів, які вирішать кинути університет, а Марк Цукерберг (Meta) публічно поставив під сумнів здатність коледжів готувати людей до реальної роботи:
«Я не впевнений, що коледж готує людей до того, що потрібно ринку. Це велика проблема», — заявив він у нещодавньому подкасті.
Нагадаємо, українським біженцям платять щедре забезпечення: які країни пропонують найбільше
Раніше ми розповідали про звільнення з роботи за власним бажанням: чи треба відпрацьовувати два тижні
Нагадаємо, соцдопомога замість пенсії: яка сума виплат, якщо маєте всього 10 років стажу