Вже з 1 липня в Україні почне діяти новий вид державної допомоги — базова соціальна. Її запроваджують замість кількох старих виплат. Кому вона належить, скільки можна буде отримати та які умови, розповіли на телеканалі "Ми - Україна".

Спочатку нові правила хотіли ввести ще з початку року. Але уряд передумав і змінив як умови, так і дату старту. Тепер оформити базову допомогу першими зможуть ті, хто вже отримує виплати малозабезпеченим, одиноким матерям, багатодітним або дітям, яких не підтримують батьки. Для них прийом заяв стартує 1 липня. А всі інші зможуть звертатися з 1 жовтня.

Заявки прийматиме Пенсійний фонд. Подати документи можна буде як у відділеннях, так і онлайн — через застосунок Дія. Спершу потрібно подати заяву про намір отримати допомогу. Після цього перевіряють ваші доходи, а потім — друга заява: погодження з розрахованою сумою і остаточне призначення допомоги.

Виплати. Фото: скрін youtube
Виплати. Фото: скрін youtube

Важливо: подавати заяву має повнолітній член сім’ї. Але сім’я може складатися навіть з однієї людини.

Популярні новини зараз
Частина пенсіонерів отримає доплати за два місяці: хто в списку Обмежено придатних відправляють на передову: хто вирішує долю військовослужбовців Гороскоп на літо-2025 для всіх знаків Зодіаку: Рибам не реагувати на колишніх, а Водоліям можна втекти Штурмовики і піхота? Куди будуть мобілізувати після 50 років
Показати ще

Сума базової соціальної допомоги розраховується як різниця між встановленою "базовою величиною" та реальними доходами вашої родини. У 2025 році базова величина — 4500 грн. Для кожного дорослого в сім’ї — це 3150 грн (70% від повної суми), а для дітей і людей з інвалідністю — 4500 грн.

Наприклад, у сім’ї з двох дорослих із сукупним доходом 6000 грн, базова величина буде 7650 грн. Отже, їм належить допомога у розмірі 1650 грн на місяць. Цю суму можуть поділити порівну або отримувати повністю один.

Виплата соцдопомоги. Фото: скрін youtube
Виплата соцдопомоги. Фото: скрін youtube

Окремий розрахунок — для тих, хто досяг пенсійного віку, але не має достатнього стажу. Там сума залежить від того, скільки років ви офіційно працювали. Чим більше стажу — тим вища допомога. Наприклад, при 30 роках стажу можна розраховувати на 3960 грн.

Однак просто звернутися недостатньо. Враховують ще й доходи — наприклад, зарплату, пенсію, стипендії, доходи ФОПів, перекази з-за кордону, грошову допомогу від держави. Не враховують допомогу на дітей, “пакунок малюка”, компенсації за житло для ВПО, пільги, субсидії та деякі інші соціальні виплати.

До складу сім’ї для обрахунку включають чоловіка і дружину, дітей до 18 років (або до 23, якщо навчаються), батьків, які живуть разом, і навіть людей, які не одружені, але мають спільну дитину.

Соцвиплати, фото: 24tv.ua
Соцвиплати, фото: 24tv.ua

А от виключать тих, хто перебуває за кордоном, у полоні, на повному державному утриманні або зник безвісти.

Також діють майнові обмеження. Якщо за останній рік ви купували щось дороге — наприклад, нерухомість, авто або валюту на суму понад 100 тисяч гривень, то вам можуть відмовити. Те саме стосується, якщо в родини є більше одного авто або декілька квартир (із винятками).

І ще одне: працездатні члени сім’ї мають працювати, навчатися або стояти на обліку в центрі зайнятості. Якщо людина без поважної причини не працює понад три місяці — допомогу не призначать.

Виплату надаватимуть одразу на шість місяців. Потім її автоматично подовжуватимуть, якщо не зміняться доходи чи склад сім’ї.

Нагадаємо, виплати скасують без права відновлення: за що можуть покарати українців "на соціалі"

Раніше ми розповідали, що пенсіонерам виплатять від 1000 до 20 000 гривень: хто може розраховувати на фінансову допомогу

Також, ануляція субсидій: Пенсійний фонд попередив про припинення виплат