Все більше українських підлітків змушені йти працювати. Комусь потрібні гроші на базові речі, хтось хоче допомогти родині в скрутний час, а хтось просто мріє про фінансову незалежність. Але біда в тому, що більшість із них навіть не підозрює, які права гарантує їм закон.

Згідно з законодавством, працювати офіційно можна з 16 років. Але є виняток — за згодою одного з батьків підліток може піти працювати вже з 15 років. А з 14 — лише на легких роботах, у вільний від навчання час. І тільки якщо праця не шкодить здоров’ю й не заважає навчанню.

Підлітки. Фото: Нова українська школа
Підлітки. Фото: Нова українська школа

Але навіть за таких умов є суворі обмеження. Дітей не мають права залучати до нічних, важких, небезпечних чи підземних робіт. Заборонено також змушувати їх переносити речі, вага яких перевищує допустимі норми. Працювати понаднормово чи у вихідні дні — теж не можна.

Медогляд — обов’язковий. Усі підлітки до 18 років мають проходити медичний огляд перед працевлаштуванням і щороку — до досягнення 21 року.

Популярні новини зараз
Навіть ТЦК не зацікавить: які хвороби звільняють від мобілізації Вік не захистить: ТЦК шукають спеціалістів серед пенсіонерів - кого заберуть в першу чергу Пенсія за радянський стаж: українцям рахуватимуть по-новому - хто втратить гроші Ухилянтів чекає потужний удар: після санкцій ТЦК не залишиться нічого
Показати ще

Тривалість роботи теж обмежена. Якщо дитина вчиться, робочий тиждень для неї скорочується вдвічі. Наприклад, 16–18-річні можуть працювати максимум 18 годин на тиждень, а 14–16-річні — лише 12. Під час канікул дозволяється працювати трохи більше, але все одно — лише до 24–36 годин на тиждень залежно від віку.

Праця неповнолітніх. Фото: скрін Youtube
Праця неповнолітніх. Фото: скрін Youtube

Ще один важливий момент — з дитиною обов’язково має бути укладено письмовий трудовий договір. І ніяких “випробувальних термінів” — для неповнолітніх вони заборонені. Роботодавець також зобов’язаний безкоштовно навчити підлітка правилам безпеки й надати інструктаж із першої допомоги.

І головне — якщо роботодавець порушує ці правила, він може бути притягнутий до кримінальної відповідальності. Але щоб захистити себе, підлітки мають знати свої права. Бо навіть у юному віці їх праця — це не “допомога”, а повноцінна робота, яка має бути законною, безпечною і справедливо оплачуваною.

Нагадаємо, зарплати можуть стрімко зрости: законопроєкт вже у Раді, що пропонують

Раніше ми розповідали, що ринок праці змінює правила: роботодавці все частіше змушені йти на поступки

Також, гроші за лікарняний змусять повернути: хто тепер хворітиме за власний рахунок