Повномасштабна війна не лише зруйнувала міста й долі, а й значно загострила демографічну кризу в Україні. Кількість працездатного населення різко скоротилася, і тепер роботодавці опинилися перед серйозним викликом — як втримати економіку на тлі нестачі кадрів.

Про це йдеться в аналітичному матеріалі першої заступниці міністра соціальної політики Дар'ї Марчак, опублікованому у виданні Forbes. За її словами, бізнес має терміново переглянути підходи до найму, адаптації працівників та управління персоналом.

Працівники водоканалу / фото: Херсонська міськрада
Працівники водоканалу / фото: Херсонська міськрада

За даними Національного банку України, кількість працездатних громадян уже зменшилася більш ніж на 25%. Мільйони українців виїхали за кордон, рятуючись від війни. А ті, хто залишився, часто не мають змоги або мотивації повертатися до роботи.

Ситуацію погіршує й стрімке падіння народжуваності. Інститут демографії повідомляє, що зараз на одну жінку припадає в середньому лише 0,9 дитини, тоді як для відтворення населення необхідно щонайменше 2,2. Це означає, що найближчими роками кількість молоді суттєво скоротиться, а основним ядром робочої сили стануть українці віком 35–44 роки.

Популярні новини зараз
ТЦК зробить безхатьком: ухилянтам загрожує конфіскація майна – що відберуть Від ТЦК більше не сховатись: з'явилась нова система оповіщень - приходитимуть миттєво Штурмовики і піхота? Куди будуть мобілізувати після 50 років За поповнення власної картки заплатите "зверху": на кого накине око податкова
Показати ще

Працівники заводу / фото: Freepik
Працівники заводу / фото: Freepik

Попри критичну нестачу кадрів, в Україні ще залишаються резерви. Як зазначає Марчак, до них належать внутрішньо переміщені особи, люди з інвалідністю, ветерани, пенсіонери, студенти, а також досвідчені спеціалісти віком 50+. Саме ці групи мають стати основою для оновлення ринку праці.

Бізнесу доведеться пристосовуватися до нових умов. Одним із ключових трендів найближчих років стане підвищення середнього віку працівників. Звичних молодих команд побільше не буде — їх замінять зрілі спеціалісти з досвідом, які потребують зовсім інших умов праці, підходів до мотивації та адаптації.

Нагадаємо, не поспішають додому: названо три умови повернення українських біженців

Раніше ми розповідали, що пенсіонери знову під прицілом: як шахраї дурять стареньких

Також, українці не йдуть до центрів зайнятості: як мобілізація вплинула на ринок праці