У 2024 році до Офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини надійшло понад 3,3 тисячі звернень щодо можливих порушень під час мобілізації. Людей незаконно затримують, застосовують силу, призивають попри наявну відстрочку або навіть інвалідність. І це — не винятки, а системна практика, яка вже призвела до смертей.

У щорічному звіті Омбудсмена Дмитра Лубінця зазначено: кожне десяте звернення вимагало термінового втручання. Найбільш кричущі порушення — це насильницькі дії з боку представників територіальних центрів комплектування, доставлення до ТЦК без участі поліції, ігнорування документів, що підтверджують право на відстрочку або бронювання. Медичні комісії часто працюють формально: навіть з важкими діагнозами громадян визнають придатними.

Бусифікація. Фото: Скріншот Youtube
Бусифікація. Фото: Скріншот Youtube

Секретаріат Уповноваженого здійснив 22 виїзні перевірки до ТЦК. Зафіксовано випадки смерті під час мобілізаційних заходів: у Тернопільській, Житомирській та Хмельницькій областях. У результаті було відкрито 25 кримінальних проваджень щодо перевищення повноважень, насильства та смерті затриманих.

Особливо тривожним є факт, що закон дозволяє ТЦК мобілізовувати людей незалежно від місця їхнього обліку, а військовим — перевіряти документи, як це має робити поліція. Таким чином, межа між правом і беззаконням стирається.

Популярні новини зараз
Мобілізація пенсіонерів за 60: військовий в шоці від ініціативи Масово полетять повістки: кого викличуть до ТЦК вже в травні Українцям приготували новий тарифний "сюрприз": за що доведеться більше платити з травня На хліб та комуналку: пенсіонерам роздадуть по 5000 гривень, але пощастить небагатьом
Показати ще

ТЦК. Фото: скрін youtube
ТЦК. Фото: скрін youtube

Омбудсмен попереджає: якщо не зупинити ці практики, армія ризикує бути укомплектованою людьми, непридатними за станом здоров’я. Це не лише знижує боєздатність, а й створює додаткове навантаження на військову медицину. Тим часом громадяни, яких мобілізували з порушенням закону, звертаються з вимогою звільнення зі служби.

Правозахисники також не дали ухвалити законодавчі зміни, які дозволяли б військовому командуванню обмежувати право на виїзд із країни — ще один небезпечний крок до згортання громадянських прав.

Нагадаємо, жінкам не можна виїжджати за кордон: хто з українок так просто не покине країну

Раніше ми розповідали, що сьогодні непридатний, завтра – на передовій: захист від мобілізації приберуть через одну помилку

Також, нові правила бронювання: які професії захистять від мобілізації у травні