У 2025 році українське законодавство щодо мобілізації передбачає чітку процедуру дій щодо громадян, які ухиляються від військового обліку або не реагують на повістки. Експерти пояснили, у яких випадках правоохоронці можуть затримувати таких осіб та яку роль у цьому процесі відіграють територіальні центри комплектування.

Згідно з чинним законодавством, право на затримання мають виключно працівники Національної поліції. Представники ТЦК не уповноважені самостійно здійснювати такі дії. Як пояснюють юристи, у разі виявлення особи, яка перебуває у розшуку за порушенням мобілізаційного законодавства, поліція може затримати її та доставити до найближчого військкомату — незалежно від того, у якій області чи місті вона перебуває.

Спілкування з поліцією, скріншот: Facebook
Спілкування з поліцією, скріншот: Facebook

Юрист Владислав Дерій уточнює, що адміністративні провадження щодо порушень мобілізаційного обов’язку можуть розглядатися як за місцем обліку особи, так і за місцем її виявлення.

Якщо під час перевірки документів виявляється розбіжність із даними у реєстрі військовозобов’язаних «Оберіг», представники поліції можуть вручити чоловіку повістку та запропонувати проїхати у ТЦК для уточнення інформації.

Популярні новини зараз
Водіїв попередили про важливий документ: не подбаєте – готуйте валізу грошей Гороскоп на сьогодні, 18 квітня: п'ятниця змінить плани – фінансові втрати та несподіваний шанс Пенсіонерам доплатять 25% до пенсії: хто має право на підвищення Пенсіонерам виплатять надбавки: скільки отримають у квітні
Показати ще

Законодавство передбачає, що відмова від виконання таких дій може бути підставою для примусового доставлення до ТЦК. При цьому затримання не повинно перевищувати трьох годин, згідно з вимогами адміністративного процесу.

ТЦК та поліція. Фото: скрін youtube
ТЦК та поліція. Фото: скрін youtube

Постанова Кабінету Міністрів №560 прямо дозволяє затримання у випадках, коли військовозобов’язаний:

  • відмовляється брати повістку,

  • порушує правила військового обліку,

  • не з’являється до ТЦК без поважної причини.

У таких випадках ТЦК звертається до поліції із запитом про доставлення особи. Згідно з законом, чоловіків можуть призивати на службу незалежно від того, де вони перебувають на обліку.

Нагадаємо, нові правила мають скоротити кількість ухилянтів: чоловіки повинні прийти до ТЦК

Раніше ми розповідали, що воювати мають усі: у ТЦК планують посилити мобілізацію

Також, корупціонери поспішають мобілізуватися: як хабарники уникають відповідальності