Українці продовжують стикатися з випадками крадіжки землі. І поки для більшості зрозуміло, як оформити землю у власність, питання, як її захистити — залишається відкритим. Про те, які ризики існують, і як їх уникнути, розповіла адвокатка Анастасія Блинду.

Головне правило: земля має бути оформлена офіційно. Якщо цього не зробити — зростає ризик, що хтось скористається "підвішеним" статусом ділянки і оформить її на себе. Щоб такого не сталось, ділянка повинна бути:

  • сформована — тобто мати визначені межі, площу та бути внесеною до земельного кадастру;

  • зареєстрована — дані про право власності мають бути в Державному реєстрі речових прав.

Без цього ваша земля юридично — нічия. А значить, у будь-який момент може опинитися в чужих руках.

Популярні новини зараз
Ці машини краще не чіпати: патрульні зізналися, які авто бояться зупиняти Пенсіонерів обкладуть податками: у кого держава забиратиме частину виплат Стосується одержувачів пенсій, субсидій та пільг: важливе попередження від ПФУ Пенсіонерам доплатять 25% до пенсії: хто має право на підвищення
Показати ще

Земельні паї, скріншот: YouTube
Земельні паї, скріншот: YouTube

Окрема категорія ризику — земля, отримана у спадщину. Багато людей використовують її роками, але не завершують процедуру оформлення. У такому разі їхня ділянка може бути визнана «невитребуваною» і передана в користування іншій особі, навіть без відома родини.

Власникам варто знати: якщо до 1 січня 2028 року спадкоємець не оформить ділянку, вона може бути визнана "безхазяйною" і передана у власність громади. Повернути її потім буде вкрай складно.

Буває і так, що людина ще за життя почала приватизацію землі, але не встигла її завершити. У такому разі спадкоємець має право звернутись до суду, щоби завершити процес.

Комбайн, працює на землі. Фото: youtube
Комбайн, працює на землі. Фото: youtube

Одна з найнебезпечніших ситуацій — коли частина вашої ділянки накладається на межі іншої. Якщо ваша земля не зареєстрована офіційно, довести своє право буде важко. Іноді недобросовісні сусіди оформлюють право на більшу ділянку, "захопивши" частину чужої.

Ще гірше — коли ділянку розділяють або об'єднують із іншими, підробляють документи і перереєстровують на інших осіб. У результаті законний власник зникає з реєстрів, а відновити права можна лише через суд.

Чоловік міряє земельну ділянку
Чоловік міряє земельну ділянку

Як себе захистити:

  1. Оформіть право власності на землю. Якщо цього не зробити — юридично вас немає.

  2. Зареєструйте ділянку в кадастрі — отримайте кадастровий номер.

  3. Зареєструйте право власності в реєстрі нерухомості.

  4. Подайте заяву про заборону реєстраційних дій. Якщо хтось спробує переоформити землю без вашого відома — реєстратор зупинить дію до з’ясування обставин.

Нагадаємо, як уникнути втрати землі: що станеться, якщо не встигли її приватизувати

Раніше ми розповідали, що Рада дала зелене світло на примусове вилучення земель та будинків у громадян

Також, немає грошей – віддавайте землю: новий рівень боротьби з боржниками