Для всіх наших дорогих та шановних читачів, які мають відношення до отримання пенсійних виплат, є дуже важлива інформація. Важливо розуміти, чому деяким пенсіонерам проіндексують пенсії автоматично, а деяким для перерахунку доведеться звернутись до Пенсійного фонду.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяУкраїнський журналіст, експерт із пенсійних питань Сергій Коробкін у новому відео для YouTube-каналу "На пенсії" розповів про нюанси наступного перерахунку, обіцяного пенсіонерам з 1 квітня.
Індексація з 1 березня та перерахунок з 1 квітня – це дві зовсім різні речі. Отже, йдеться про пенсіонерів, які продовжували або продовжують працювати та мають неврахований стаж, набутий після призначення або останнього перерахунку пенсії.
Такі люди мають право на перерахунок пенсії за стажем, а іноді й із зарплати. Щодва роки. Кому він робиться автоматично, а кому краще написати заяву. Як відомо, із 1 березня відбулася індексація пенсій.
У деяких ЗМІ писали, що працюючим індексацію з 1 березня не проводять. Це неправда – індексація стосується всіх. При цьому пенсіонери, що працюють, можуть додатково претендувати на перерахунок пенсії за стажем, який за законом має відбуватися з 1 квітня автоматично, але як завжди є купа нюансів.
Перерахунок пенсії за стажем
Тож візьмемо приклад, коли людина вже на пенсії, але продовжує працювати. Допустимо після призначення пенсії або останнього перерахунку її стаж зараховано до 31 грудня 2022 року. Зарплату враховано за всі періоди роботи з 2000 по 2022 рік включно.
Далі моделюємо, що має відбутися з пенсією під час чергового перерахунку у 2025 році, за умови, що людина продовжувала офіційно працювати та внески до Пенсійного фонду стабільно сплачувались у повному обсязі.
Насамперед у нашому уявному прикладі до стажу мають віднести ще два роки – 2023-й та 2024-й. Це має призвести до збільшення коефіцієнта стажу та відповідно до зростання основного розміру пенсії. У деяких випадках це може призвести також до збільшення доплати за понаднормовий стаж.
Перерахунок пенсії із зарплати
Отже, перерахунок пенсії за стажем відбувається у будь-якому разі, а ось перерахунок пенсії із зарплати здійснюється лише за умови, що коефіцієнт зарплати зростає.
Тут потрібно визначити, як краще: залишити у розрахунку зарплату за 2000-2022 роки або взяти до уваги зарплату за 2000-2024 роки. Якщо зарплата за останні два роки була невеликою, порівняно із середньою зарплатою в країні за цей час і це негативно вплине на підсумковий коефіцієнт за всі попередні роки, то в перерахунку пенсії із зарплати відмовлять і залишать ті періоди, які були враховані раніше.
Якщо ж коефіцієнт зарплати за 2000-2024 роки буде більшим, ніж за 2000-2022 роки, то перерахунок пенсії зроблять не лише за стажем, а й із зарплати. Але зростання тут може бути зовсім невеликим, тому що два останні роки не можуть радикально вплинути на 20 років – чиста математика.
Якщо стажу не вистачає
Загалом, є багато різних факторів, що впливають на перерахунок. Зараз уточню лише два, але дуже важливі нюанси.
Перший. Якщо після останнього перерахунку або після призначення пенсії людина відпрацювала менше двох років, то вона також має право на перерахунок. Але для такого перерахунку все одно важливо чекати, доки пройде не менше двох років з дати призначення або останнього перерахунку.
І якщо відносять до стажу менше 24 місяців, то в такому разі перерахунок пенсії із зарплати взагалі неможливий. Тут додають лише стаж. Перерахунок із зарплати роблять лише за наявності не менше 24 місяців нового стажу (якщо це взагалі вигідно).
Перерахунок відчують не всі
Другий, ще важливіший нюанс. Дуже часто людина, яка продовжує працювати, взагалі не відчуває перерахунку, навіть якщо йому додали до стажу ще два роки роботи. На це може вплинути низка факторів. Тут слід усвідомлювати структуру пенсії.
Якщо основний розмір пенсії малий і щодо нього встановлені якісь дотяжки до певної мінімальної виплати, то незначна зміна коефіцієнта стажу який завжди призводить до суттєвих змін.
Може відбутися перерозподіл усередині самої пенсії, а загальний розмір пенсійної виплати залишається без змін. Наприклад, основний розмір пенсії трохи зростає, а при цьому доплата до мінімальної виплати на таку суму зменшується.
Коли чекати на підвищення пенсій
Із 2018 року заяву на такий перерахунок писати не обов'язково. Пенсійний фонд перевіряє щовесни, чи продовжує людина працювати, і скільки вона накопичила стаж за останні два роки. Якщо право на перерахунок є, то він провадиться автоматично без заяви пенсіонера з 1 квітня.
Але останніми роками звітність про сплату єдиного внеску до Пенсійного фонду надходить не щомісяця, а щокварталу. Тому дані про стаж надходять до Пенсійного фонду із запізненням та вчасно зробити перерахунок згідно із законом із 1 квітня неможливо фізично.
Тому він виробляється із запізненням заднім числом. Тим, у кого пенсія внаслідок такого перерахунку збільшується, новий розмір пенсії виплачують у червні разом із доплатою за квітень та травень.
Кому слід написати заяву на перерахунок пенсії
Припустимо, людина пішла на пенсію у липні 2023 року та продовжує працювати. У квітні 2025 року вона ще не отримала права на перерахунок пенсії, бо 2 роки не минуло.
Щоб не чекати наступної черги у квітні 2026 року, коли перерахунок відбудуться автоматично, така людина може самостійно написати заяву на перерахунок у липні 2025 року – за два роки після призначення пенсії. Тоді вона прискорить свій перерахунок і не втратить якусь частку заробленої пенсії.
Нагадаємо, ваші роки праці можуть розтанути: як українцям не втратити пенсію.
Раніше повідомлялося, пенсія у 50 та 17 тисяч гривень: кому доступні особливі умови.
Також, помилки у трудовій книжці, які можуть позбавити вас стажу та пенсії.