Горе сімей загиблих захисників України та агресія з боку інших громадян, які тільки мають поповнити лави ЗСУ - це лише мала частина того, з чим стикаються співробітники ТЦК та СП.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяСпівробітників центрів комплектування звинувачують у всіх "смертних гріхах". Українці постійно при зустрічі згадують про корупцію та "лисі" кордони.
Про це розповів Олександр Бондарчук, який воював у складі 110-ї бригади, а зараз працює у 1-му відділі Звягельського районного ТЦК та СП.
У листопаді 2024 року він повернувся на службу до ТЦК після року участі у бойових діях. Наразі його офіційна посада — оператор документального забезпечення, проте замість "офісної роботи", на практиці, він майже щодня спілкується з військовозобов'язаними та їхніми родичами.
Це "вибухонебезпечний контингент", адже розмови часто непрості – люди емоційно реагують на повістки про мобілізацію та сповіщення про загибель близьких.
Наприклад, нещодавно він повідомив батьків про смерть їхнього 23-річного сина — молодого офіцера, який щойно закінчив військове училище. Ніхто не хотів братися за це, але йому довелося, бо "комусь треба було це зробити".
За його словами, реакція родичів загиблих залежить від обставин призову. Якщо боєць був добровольцем, біль поєднується з гіркотою втрати, але якщо мобілізованим можуть виникати конфлікти.
"Тяжко приносити повідомлення про загибель, важко приносити повідомлення про мобілізацію. Але все залежить від того, в яку сім'ю йдеш. Якщо загинув доброволець — це одне, а якщо мобілізований, то може виникнути серйозний конфлікт. Родичі звинувачують, що це ТЦК його силою забрав і ТЦК винен," сказав він.
Схожі труднощі виникають із мобілізаційними повістками, іноді співробітника ТЦК, який сам нещодавно повернувся з фронту, звинувачують та ображають.
"З мобілізаційними повістками - якщо, м'яко кажучи, виникають розбіжності в поглядах на війну між сім'єю і співробітником ТЦК, то буде проблема. Адже службовець після фронту і важкого поранення, якому ще потрібно лікуватися, терпить образи і приниження, може зірватися. Я особисто, коли починаються якісь словесні суперечки, відходжу в бік - у мене немає сил на конфлікти, нехай поліцейський або старший групи заспокоює цих людей", - розповідає військовий.
Після повернення Олександр сподівався більш спокійну роботу. Колись військкомати, як звичайні державні установи, сприймалися як місця, які допомагають із документами та соціальними питаннями. Коли 2022 року почалося повномасштабне вторгнення РФ, співробітники ТЦК займалися переважно добровольцями, але ситуація різко змінилася.
"Зараз із нас зробили ворогів для своїх же людей. З'явилося слово "тецекашник". Ми не встигаємо приїхати до села, як інформація про нас уже поширилася в місцевих інтернет-групах. Вже за 20 хвилин чоловіки призовного віку сховалися і втекли — як від облави", — зазначає військовий.
За його словами, деякі чоловіки запитують, чому співробітники ТЦК прийшли саме до них, а не до сусідів, чому не "ловлять" тих, хто виїхав за кордон. Вони вважають ТЦК головним винуватцем війни, проблем із кордонами та ухиленням від служби.
"Люди не розуміють, що завдання особового складу ТЦК — їх повідомити, оформити документи тощо. Вони роблять нас відповідальними за війну, діряві кордони, медичні висновки, злобу спрямовують на нас, бо ми під рукою", — зауважує Бондарчук.
На його думку, було помилкою покласти обов'язок розносити повістки саме на співробітників ТЦК, а не представників місцевої влади: "Секретарям сільрад важко з цим йти до кума або свату, вони живуть у тому ж селі, їм страшно, що односельці будинок спалять".
Олександр вважає, що держава має важелі впливу на оптимізацію мобілізаційної роботи. Наприклад, можна запровадити механізми, які спонукали б ухилянтів звертатися до ТЦК самостійно — через блокування зарплатних карток, мобільного зв'язку чи інших послуг. Військовий пояснює, що це значно полегшило б роботу ТЦК, адже їхнє головне завдання — не силою ловити людей, а організовувати процес мобілізації.
Нагадаємо, якщо дії ТЦК виходять за межі закону: адвокат розповів, як захистити свої права.
Раніше повідомлялося, ухилянтів хочуть позбавити права голосу: військовий політик поставив гостре питання.
Також, Верховна Рада продовжила термін проходження ВЛК, але нових відстрочок не буде – Верещук.