Взимку 2024/2025 українці переживали, що можуть залишитись без світла та тепла надовго – прогнози були зовсім невтішні. Але, на щастя, зима виявилася м'якшою, ніж очікувалося, і проблеми з опаленням не були такими катастрофічними, як передбачали.

Але на цьому хороші новини закінчуються. У комунальній сфері ситуація продовжує бути напруженою. Тарифи зростають, рахунки приходять з помилками, а борги лише збільшуються. Все це не залежить від температури за вікном і з цим потрібно щось робити.

Субсидії на житлово-комунальні послуги
Субсидії на житлово-комунальні послуги

Олег Попенко, голова Спілки споживачів комунальних послуг, в інтерв'ю Коротко про заявив, що ЖКГ України зараз не просто в кризі, а на межі "коми". Проблеми настільки серйозні, що навіть почати змінювати систему зараз майже неможливо.

Він стверджує, що потрібно переглядати всю тарифну політику та усувати монополістів, таких як "Нафтогаз" та "Енергоатом", щоб створити справжній ринок газу та електроенергії.

Популярні новини зараз
Пенсіонерам нарахують по 1000 грн: озвучено умови ПриватБанк виплатить клієнтам по 2500 грн: хто може отримати Ціни на продукти підуть вгору: українцям радять робити запаси Проблеми з доларами: в НБУ попередили банки та українців, будьте уважні під час обміну валют
Показати ще

НАК "Нафтогаз України"
НАК "Нафтогаз України"

Що треба робити?

Попенко каже, що без серйозних реформ та фінансової підтримки ззовні Україну не вивести з цієї кризи. Ми повинні повернутися до законодавчої бази та переглянути її, щоб врахувати інтереси всіх верств населення.

Він нагадав, що зараз близько 3 мільйонів людей одержують субсидії, і це створює додаткове навантаження на систему. Без додаткових коштів неможливо забезпечити ефективну роботу комунальних підприємств.

Чоловік на кухні, фото: Getty Images
Чоловік на кухні, фото: Getty Images

Чому нічого не змінюється?

Тут Попенко прямо каже: влада та монополісти не хочуть змін. Їм вигідно підвищувати тарифи та продовжувати заробляти на нас, споживачах. А звичайні люди, які не можуть платити за комуналку, залишаються поза увагою. Та й сама система працює на користь великих компаній, а не жителів країни.

Для того, щоб ситуацію хоч якось виправити, Попенко пропонує вчитися у Польщі. У 90-ті та 2000-ті роки Польща отримала велику фінансову допомогу від США та Європи, і ці гроші пішли на модернізацію інфраструктури та покращення ЖКГ. Попенко впевнений, що без зовнішньої фінансової допомоги Україні не впоратися із комунальними проблемами.

Україна та Польща
Україна та Польща

Хоча війна, звичайно, додає труднощів, Попенко вважає, що вирішити проблеми з монополіями та хибними нарахуваннями можна було б і за нинішніх умов. Наприклад, можна було б налагодити контроль за роботою облгазів, Нафтогазу та інших великих компаній. Також, нарешті, потрібно було б завершити впровадження системи обліку даних лічильників, щоб людям не надходили завищені рахунки.

Загалом, проблеми у комунальній сфері України потребують комплексного підходу та втручання як усередині країни, так і з підтримкою ззовні.

Нагадаємо, тариф виросте, а газ буде в дефіциті: експерт попередив про великі проблеми вже в лютому

Раніше ми писали про те, що комуналка забере всі гроші: Нацбанк прогнозує масштабне зростання тарифів

Крім того, Знай.ua повідомляв, комунальники навмисно завищують платіжки – як із цим боротися