Для всіх наших дорогих та шановних читачів, які мають відношення до отримання пенсійних виплат, є дуже важлива інформація. Справа в тому, що в Україні артисти, які отримують пенсію за віком, часто стикаються з труднощами під час переходу на пенсію за вислугу років.

Цього разу важливо розібратися, як розраховується розмір такої пенсії та що каже закон.

До редакції видання "На пенсії" написала мешканка міста Львів із такими питаннями:

"Я на пенсії за віком з 2001 року, але у 2022 році дізналася, що маю право на пенсію за вислугу років згідно з постановою Кабінету Міністрів №161 від 14 березня 2018 року. Справа в тому, що я – артистка вищої категорії: 17 років – артистка-сол академія.

Оформлення пенсії, фото: Facebook//ПФУ
Оформлення пенсії, фото: Facebook//ПФУ

Популярні новини зараз
Обіцяну індексацію пенсій майже не відчуєте: підвищення вистачить хіба що на хліб і пачку крупи «Король голий»: експерт розповів, чи справді «Орешник» розбився на території росії Обвинувачуваний у держзраді Порошенко руками дружини намагається врятувати свої фірми та елітну нерухомість, - ЗМІ Заплатите вдвічі більше, ніж "накрутили": власникам двозонних лічильників зробили важливе попередження
Показати ще

У квітні 2024 року я звернулася до місцевого Пенсійного фонду за призначенням мені пенсії за вислугу років з урахуванням середньої зарплати за 2024 рік. Мені у призначенні пенсії відмовили, бо я вже отримую пенсію за віком.

Під час обчислення потенційної пенсії за вислугу років мені взяли коефіцієнт заробітної плати за 2017 рік. А де мої 37 років вислуги років? Чи правомірними є дії Пенсійного фонду в цьому випадку і якою є судова практика з аналогічних питань?".

Оформлення пенсії, фото: Facebook//ПФУ
Оформлення пенсії, фото: Facebook//ПФУ

Раніше пенсії за вислугу років було передбачено Законом «Про пенсійне забезпечення». Право на таку пенсію мали, зокрема, й артисти. У 2017 році для значної кількості професій пенсії за вислугу років було скасовано. Одні з небагатьох, кому залишили таку пенсійну пільгу, – це артисти.

Водночас норми про такий вид пенсії було перенесено до іншого Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до частини 4 статті 114 цього Закону, право на пенсію за вислугу років мають артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств та колективів за наявності стажу творчої діяльності від двадцяти до тридцяти п'яти років за переліком та у порядку, який затверджує Кабінет Міністрів.

Згадана вами постанова Кабміну №161 лише вносить зміни та уточнення до старого Переліку посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, які мають право на пенсію за вислугу років. Перша версія такого переліку була затверджена ще 1992 року. З цього робимо висновок, що право на пенсію за вислугу років ви мали досить давно.

Оформлення пенсії, фото: Facebook//ПФУ
Оформлення пенсії, фото: Facebook//ПФУ

Про середню зарплату

Згідно зі статтею 40 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при призначенні пенсії враховується середня заробітна плата в Україні за три роки, що передують році звернення за призначенням пенсії. Наприклад, у 2024 році при призначенні нових пенсій застосовують показник середньої зарплати в країні за 2021-2023 роки, що становить 13 559,41 гривні.

Для всіх пенсій за віком, призначених до 2018 року, застосовується показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, що тоді складав 3 764,40 гривні. Його було застосовано у 2017 році для осучаснення всіх раніше призначених пенсій. У наступні роки цю суму було кілька разів індексовано, і станом на 1 березня 2024 року вона становить 7 994,47 гривні. Саме її застосовують сьогодні під час розрахунку вашої пенсії.

Оформлення пенсії, фото: Facebook//ПФУ
Оформлення пенсії, фото: Facebook//ПФУ

Чому важливо знати?

Оскільки згідно з частиною 3 статті 45 зазначеного Закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати, що враховувався при призначенні чи перерахунку попереднього виду пенсії.

Отже, формально ви маєте право перейти з пенсії за віком на пенсію за вислугу років, але обидва види пенсії розраховуються за однаковою формулою. Нову середню зарплату по країні (за три попередні роки) при переході з одного виду пенсії на інший у Пенсійному фонді не застосовуватимуть, бо це не вважається початковим призначенням пенсії.

Зауважимо, що пенсія за вислугу років – це пільга, яка дає змогу піти на пенсію до досягнення пенсійного віку. Ви самі визнаєте, що вже давно отримуєте пенсію за віком, тому з погляду Пенсійного фонду оформлення пенсії за вислугу років у цьому випадку не має сенсу.

Оформлення пенсії, фото: Facebook//ПФУ
Оформлення пенсії, фото: Facebook//ПФУ

Про судову практику

Є чимало випадків, коли люди в судовому порядку вимагали переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком із застосуванням сучаснішого показника середньої зарплати. Але тут є кілька аспектів. Йдеться перш за все про ситуації, коли пенсія за вислугу років призначалася за одним законом, а перехід на пенсію за віком здійснювався вже за іншим законом. У таких випадках адвокати у суді легко доводили, що людина має право на призначення нового виду пенсії з урахуванням нової середньої зарплати.

А у випадку, який ми розглядаємо, йдеться, навпаки, про перехід із пенсії за віком на пенсію за вислугу років. До того ж такий перехід вже може відбуватися в межах одного закону. На наш погляд, у цьому випадку досягти застосування нового показника середньої зарплати буде складніше навіть у судовому порядку. Чи були саме такі випадки у судовій практиці, журналістам, на жаль, невідомо.

Нагадаємо, не ростуть, а зменшуються: реальна ситуація з пенсіями дуже плачевна.

Раніше повідомлялося, податковий контроль посилюється: українцям змінили важливе правило.

Також, пенсіонерам уріжуть довгоочікувані надбавки: хто в зоні ризику.