У Польщі діють одні з найжорсткіших законів щодо переривання вагітності в Європі.

Для українок, які проживають у цій країні або опинилися там тимчасово, важливо знати про чинні правила, обмеження та можливі альтернативи, пише In Poland.

Коли аборт у Польщі дозволений?

Вагітна жінка з грошима в руках. Фото: Freepik
Вагітна жінка з грошима в руках. Фото: Freepik

Закон дозволяє переривання вагітності лише у таких випадках:

Популярні новини зараз
Тарифи "підтягнуть" на новий рівень: названо терміни для світла, газу, води і тепла ТЦК більше не мобілізують: ще дві категорії отримають бронювання Пенсія, соцвиплати та зарплати: хто може очікувати на надбавку в лютому Відстрочку не продовжать автоматично: кому з чоловіків треба звернутися до ТЦК
Показати ще
  • якщо є серйозна загроза життю або здоров’ю жінки;
  • якщо вагітність настала внаслідок кримінального злочину (зґвалтування або інцест) — процедуру можна зробити до 12-го тижня вагітності;
  • раніше аборт дозволявся при важких вадах плода, але у 2020 році Конституційний суд скасував цю норму, що значно обмежило доступ до медичної допомоги.

У випадках, коли процедура є законною, її повинні проводити безкоштовно в державних клініках. Однак на практиці лікарі часто відмовляються від таких операцій, посилаючись на "моральні переконання".

Лікар, який виписує лікарняний
Лікар, який виписує лікарняний

Як діяти, якщо потрібен аборт?

  1. Звернутися до лікаря-гінеколога у державну клініку.
  2. Надати документи, що підтверджують право на аборт (медичний висновок або поліцейський протокол у разі насильства).
  3. У разі відмови лікаря можна подати скаргу до пацієнтського омбудсмена (Rzecznik Praw Pacjenta).

Через ці жорсткі обмеження багато польських жінок та іноземок змушені виїжджати в інші країни — Чехію, Німеччину, Словаччину, де аборт дозволений і доступний.

Чи є відповідальність за аборт у Польщі?

Жінки, які роблять аборт, не несуть кримінальної відповідальності. Однак лікар або інша особа, яка допомагає провести незаконну процедуру, може отримати покарання.

В'язниця / фото: Pixabay
В'язниця / фото: Pixabay

Деякі правозахисні організації, такі як "Federa", надають підтримку жінкам, які потребують аборту, допомагають з інформацією та юридичними питаннями.

З огляду на складнощі законодавства, українкам рекомендують за можливості звертатися до лікарів в Україні або в інших країнах ЄС, де такі медичні послуги надаються без загрози кримінального переслідування.

Раніше ми повідомляли, жінка, яка страждала від безпліддя, тепер чекає на цілу армію малюків: було три – стало дев'ять.

Клопотенко розповів про аборти своїх колишніх та відвертий досвід із поцілунком: "Мені подобаються чоловіки" - детальніше на Знай.ua.

Нагадаємо, лікарі зробили аборт не тій жінці: просто переплутали.