Україна готується до запровадження цифрової валюти, але чи не стане це початком кінця готівкових грошей? Нацбанк заспокоює: гривня залишиться, а електронні гроші – лише додаткова опція. Проте чи варто в це вірити?

Національний банк України розглядає можливість запуску цифрової гривні – електронного аналога національної валюти. Вона існуватиме поряд із готівкою та безготівковими коштами на банківських рахунках.

За словами заступника голови НБУ Олексія Шабана, користувачі самі обиратимуть, якою формою грошей користуватися. Проте з досвіду інших країн зрозуміло: як тільки держава запроваджує цифрову валюту, готівка поступово починає витіснятися.

Людина знімає готівку в банкоматі. Фото: bbc
Людина знімає готівку в банкоматі. Фото: bbc

Попри глобальну цифровізацію, у кризові часи саме готівка рятує громадян. Повномасштабна війна, перебої з електрикою, хакерські атаки – все це ставить під загрозу електронні платежі. А що буде, якщо люди не матимуть доступу до реальних грошей?

Популярні новини зараз
Пенсії в Україні виростуть з 1 березня: що важливо знати і кого це точно не торкнеться Рахунок йде на дні: обленерго звернулися до споживачів з важливою вимогою Індивідуальна надбавка для кожного пенсіонера: коли та як зміняться виплати Більше не потрібно оббивати пороги ТЦК - як отримати відстрочку за 5 хвилин
Показати ще

Уряди різних країн неодноразово намагалися обмежити обіг готівки під приводом зручності та безпеки. Але чи не призведе це до повного контролю над фінансами громадян?

У світі є приклади, коли цифрові гроші використовуються для відстеження витрат людей. Наприклад, у Китаї уряд може «заморожувати» кошти на цифрових гаманцях, якщо громадянин діє «неправильно».

Кредитна картка, покупки / фото: Дзен
Кредитна картка, покупки / фото: Дзен

Чи може таке статися в Україні? Поки що офіційні особи запевняють, що е-гривня буде лише додатковим інструментом. Але хто гарантує, що з часом її не зроблять обов’язковою, а готівку не змусять здавати?

Ще одна несподівана ініціатива – можливе повернення «шагів» замість копійок. Ця грошова одиниця існувала за часів Гетьманщини, а потім була знищена російською імперією.

Нагадаємо, нові правила виплат: пенсіонерам спростили отримання тисячі

Раніше ми розповідали, що пенсія зросте щонайменше на третину: кому з українців встановлять щедру доплату у 2025 році

Також, нові ліміти на грошові перекази: по кому вдарить посилення обмежень