Працівники старшого віку в Україні викликають чимало суперечливих думок. За результатами соціологічного опитування Центру Разумкова, проведеного в червні 2024 року, основною перевагою таких працівників 75,1% респондентів назвали їхній професійний досвід і готовність ділитися знаннями з молодшими колегами.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяОднак старший вік має і свої недоліки, які активно обговорювалися учасниками дослідження, пише Центру Разумкова.
Найчастіші недоліки старших працівників:
- менші амбіції, небажання розвивати кар’єру (72,8%);
- готовність погоджуватися на нижчу зарплату (61,2%);
- менша фізична витривалість і продуктивність (58,2%);
- несприйняття інновацій та низький рівень знань у сфері цифрових технологій (49,7%);
- байдужість до розвитку бізнесу (39,9%).
Примітно, що навіть респонденти віком 60+ часто погоджувалися з такими оцінками, як і представники молодших вікових категорій.
Проблеми трудових прав старших працівників. Серед основних проблем, які виділили соціологи, є дискримінація за віковою ознакою. Попри те, що законодавство України забороняє будь-які форми дискримінації, його виконання залишається проблемним. Державна служба з питань праці має обмежені можливості для контролю, а планові перевірки часто зупиняються через мораторії, зокрема в умовах воєнного стану.
Позапланові перевірки проводяться переважно за зверненнями працівників. Однак такі випадки здебільшого стосуються затримки зарплати чи звільнення, які легше довести, ніж порушення трудових прав через вік.
Ці результати підкреслюють, що старші працівники, незважаючи на їхній досвід, стикаються з дискримінацією та тиском. Опитування Центру Разумкова, яке охопило 2016 респондентів на підконтрольних Україні територіях, має похибку не більше 2,3%.
Раніше ми повідомляли, стаж, індексація та бюджет: чим пенсійна реформа 2025 року "погіршить життя українців".
Кожен четвертий пенсіонер працює: чому старенькі не йдуть на заслужений відпочинок - детальніше на Знай.ua.
Нагадаємо, працюй або жебракуй: пенсіонерів поставили перед вибором.