Бронювання працівників критично важливих підприємств продовжує викликати численні запитання серед бізнесу. Представники різних гілок влади озвучують суперечливі заяви, що додає невизначеності до процесу. Однак Міністерство економіки України запевнило: дата прийому на роботу не є перешкодою для отримання броні.

Раніше в медіа з’явилися повідомлення, що співробітники, які були офіційно працевлаштовані після 18 травня 2024 року, нібито не підлягають бронюванню. У Мінекономіки це категорично спростували.

За словами представників міністерства, основними вимогами для бронювання працівників є:

  • Військовий облік — працівник має бути поставлений на облік у територіальному центрі комплектування.
  • Оновлені дані — особа повинна вчасно оновити свої військово-облікові дані.
  • Відсутність у розшуку — працівник не повинен перебувати у списках осіб, які ухиляються від мобілізації.
  • Офіційне працевлаштування — тільки офіційно працевлаштовані працівники можуть бути заброньовані.
  • Зарплата — працівник повинен отримувати щонайменше 20 тисяч гривень на місяць.

    Мобілізація, скріншот: Youtube
    Мобілізація, скріншот: Youtube

"Жодних вимог щодо дати працевлаштування працівника у нових вимогах для бронювання немає", — зазначають у міністерстві.

Популярні новини зараз
Приготуйте документи: нові правила ідентифікації для пенсіонерів "Нафтогаз" дав час до 5 грудня: що має зробити кожен власник газових приладів Українцям масово повертають гроші за комуналку: терміново перевірте усі квитанції Перший день зими принесе українцям підвищені пенсії: хто опинився у списках ПФУ та ООН
Показати ще

Мінекономіки уточнило, що 18 травня 2024 року є ключовою датою, але лише для визначення кількості працівників, які можуть бути заброньовані.

Наприклад, якщо на цю дату підприємство мало 100 військовозобов'язаних працівників, то заброньовано може бути 50 із них — половина від загальної кількості. Водночас, навіть якщо згодом із числа незаброньованих мобілізують частину людей, підприємство все одно зберігає право на 50 броней, адже базовий розрахунок ведеться саме від даних на 18 травня, а не від фактичної кількості працівників.

Незважаючи на чіткі заяви міністерства, у практиці взаємодії з територіальними центрами комплектування виникають труднощі. Підприємства стикаються з бюрократією, а деякі працівники не можуть отримати бронь через суперечливі трактування закону на місцях.

Нагадаємо, оштрафують на 25 тисяч: про які життєві обставини необхідно повідомляти ТЦК

Раніше ми розповідали, що чоловікам запропонують новий варіант мобілізації: без жодного примусу ТЦК

Також, повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію