Після повернення з-за кордону багато українців цікавляться, чи можуть вони розраховувати на допомогу як внутрішньо переміщені особи. Відповідь на це питання надали фахівці «Юридичного порадника для ВПО».

Згідно з Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, існує два різні механізми призначення виплат — залежно від того, чи звертається особа вперше, чи вже отримувала допомогу раніше.

Якщо особа звертається за допомогою вперше, мають бути виконані кілька умов. По-перше, людина повинна мати довідку ВПО. Тобто на момент подачі заяви вона має бути офіційно зареєстрована як внутрішньо переміщена особа. Оформити довідку та подати заявку можна одночасно — через застосунок «Дія» або у відповідному органі соцзахисту.

ВПО отримують виплати. Фото: youtube
ВПО отримують виплати. Фото: youtube

По-друге, звернення має бути подано вперше. Це означає, що раніше особа не отримувала допомогу на проживання відповідно до чинного Порядку. Ще одна важлива умова — подання заяви не раніше, ніж через 15 робочих днів після повернення в Україну. Вихідні, святкові та неробочі дні до цього строку не зараховуються.

Популярні новини зараз
Вдарить під +40: в Україну повертається аномальна спека Гроші більше не прийдуть: в Україні масово скоротять кількість пільговиків Пенсійний фонд виплачуватиме 2100 грн щомісяця: хто отримає допомогу ТЦК почали вилучати права на блокпостах: адвокат пояснила, що потрібно робити
Показати ще

Крім того, особа має відповідати майновим критеріям: не володіти депозитами понад 100 тисяч гривень, житлом на контрольованих територіях, які не є зоною бойових дій, не здійснювати валютні операції або покупки на аналогічну суму.

Інша ситуація — коли допомога вже призначалася раніше, але була припинена або особа відмовилась від неї. У такому разі застосовуються правила, передбачені пунктом 13 Порядку. Йдеться про продовження допомоги на наступний шестимісячний період.

Грошова допомога ВПО. Фото: dengi
Грошова допомога ВПО. Фото: dengi

Допомогу можуть продовжити тим, хто:

  • отримував виплати після 1 серпня 2023 року;

  • перемістився з територій, де тривають або тривали бойові дії, чи з тимчасово окупованих районів;

  • має пошкоджене або знищене житло;

  • був знятий з обліку як ВПО, але знову зареєструвався;

  • відмовився від допомоги або їй було припинено виплату.

У цьому випадку пункт 8 Порядку не застосовується. Натомість враховуються інші критерії, визначені у пунктах 13-1 – 13-4. Зокрема, належність до вразливих категорій: пенсіонери, особи з інвалідністю, вагітні жінки, діти-сироти, малозабезпечені сім’ї з дітьми тощо.

Нагадаємо, в Україні хочуть скасувати прожитковий мінімум: як зміниться право на допомогу від держави

Як повідомляв портал "Знай.ua", пільговикам влаштують тотальну ревізію: в Україні запускають перевірки отримувачів комунальних знижок

Також, нова послуга для пенсіонерів: виплати зможуть отримати швидше