Українців масово зупиняють на вулицях, у транспорті, на блокпостах і вимагають пред’явити військовий квиток або інші облікові документи. Часто це роблять представники територіальних центрів комплектування, які представляються працівниками ТЦК. Та, як виявилося, такі дії не мають жодного правового підґрунтя.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПро це заявив Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. За його словами, представники ТЦК не мають повноважень перевіряти документи у громадян — це виключне право Національної поліції України.
"Моя позиція дуже проста. Ми всі розуміємо, що відбувається в нашій державі. Мобілізаційні заходи треба проводити, але це треба робити виключно в законний спосіб", — підкреслив Лубінець.
Він наголосив: лише поліцейські, які діють згідно з чинним законодавством, мають право перевіряти документи, і тільки вони можуть здійснювати перевірку осіб через державні бази даних. Представники ТЦК можуть бути лише присутні при таких перевірках, але самі не можуть нічого вимагати.
"Перевірка документів, вимагання документів, перевірка по базах — це якраз повинні здійснювати представники Національної поліції, як це визначено діючим законодавством, Конституцією України", — додав омбудсман.
Ця заява пролунала на тлі численних скарг громадян, яких зупиняють у громадських місцях невідомі особи у формі, вимагають військові документи, а у разі відмови — погрожують штрафами чи затриманням.
Лубінець підкреслив: права громадян не можуть порушуватися навіть під час воєнного стану. Кожен має право знати, хто саме до нього звертається, які підстави для перевірки документів, і чи є в особи відповідне посвідчення та повноваження.
У разі порушень омбудсман радить звертатися до правоохоронних органів або на гарячу лінію Уповноваженого з прав людини.
Раніше ми розповідали, що ТЦК прийде за чоловіками 50+: кого залишать без імунітету від мобілізації
Також, розвернуть на кордоні: кого з чоловіків не випустять з країни попри законне право