В Україні триває загальна мобілізація, в межах якої на службу до ЗСУ можуть призвати майже всіх чоловіків віком від 18 до 60 років. Проте багато громадян мають законні підстави для відстрочки або бронювання. Але що робити, якщо попри це — все одно надходить повістка? І чи зобов’язаний чоловік проходити військово-лікарську комісію, якщо вже подав документи на відстрочку?

Чи можуть викликати до ТЦК, якщо є відстрочка або бронь? Так, можуть. Повістка може надійти навіть у період дії відстрочки чи бронювання. Проте — і це ключове — згідно з постановою Кабміну №560, особа, яка подала документи на відстрочку, не підлягає направленню на ВЛК до моменту прийняття рішення щодо відстрочки. Тобто сам факт повістки — ще не обов’язок проходити медкомісію.

Повістка. Фото: скрін youtube
Повістка. Фото: скрін youtube

Однак ігнорувати повістку не можна. Якщо вас викликають — треба з’явитися до ТЦК та письмово подати заяву про наявну відстрочку або бронь із підтверджуючими документами.

Є винятки, за яких навіть із поданими документами вас можуть направити на ВЛК. Це стосується лише тих, хто:

Популярні новини зараз
Гроші знайдуть на іншій карті: як з 1 серпня зміниться безготівкова оплата для всіх українців Пенсійний фонд виплачуватиме 2100 грн щомісяця: хто отримає допомогу Коли скінчиться пенсія по інвалідності: в Пенсійному фонді надали роз'яснення Гребуть усіх, навіть з проблемами зі здоров'ям: ТЦК можуть мобілізувати "тимчасово непридатних" українців
Показати ще
  • раніше вже проходив ВЛК;

  • був визнаний обмежено придатним або тимчасово непридатним;

  • має висновок ВЛК, термін якого вже закінчився.

У таких випадках ТЦК має право вимагати повторне проходження медогляду, навіть попри подану заяву на відстрочку.

Співробітник ТЦК. Фото: скрін youtube
Співробітник ТЦК. Фото: скрін youtube

Бронювання для працівників критично важливих підприємств (постанова №76) не передбачає обов’язкового проходження ВЛК. Якщо є чинна бронь, і її можна підтвердити документально — ВЛК не обов’язкове.

Проте знову ж — повістку все одно можуть вручити, і для її анулювання потрібно особисто з’явитися до ТЦК і пройти процедуру.

Щоб повістку скасували офіційно, необхідно:

  1. З’явитися до ТЦК (не ігнорувати повістку).

  2. Надати документи, що підтверджують відстрочку або бронювання.

  3. Подати письмову заяву на ім’я начальника ТЦК з проханням анулювати повістку.

  4. Отримати підтвердження або рішення про її скасування.

У разі відсутності підстав або ненадання документів — ТЦК має право відмовити. Відмова від вручення повістки або неявка без поважної причини — це вже порушення, за яке передбачено адміністративну або кримінальну відповідальність.

Важливо: оскаржити сам факт вручення повістки — неможливо. Закон дозволяє подавати до суду лише на дії або рішення, які стали наслідком повістки — наприклад, незаконне примусове проходження ВЛК або призов за відсутності законних підстав.

Нагадаємо, ТЦК лише розведуть руками: кого не чіпатимуть під час рейдів на блокпостах

Раніше ми розповідали, що ТЦК прийде за чоловіками 50+: кого залишать без імунітету від мобілізації

Також, розвернуть на кордоні: кого з чоловіків не випустять з країни попри законне право