Співробітники в Україні мають повне право залишати свої робочі місця під час повітряної тривоги і це не може розцінюватися як прогул. Про це повідомили у Міністерстві юстиції, посилаючись на норми трудового законодавства та закону про охорону праці.

У відомстві зазначили, що жоден роботодавець не має права вимагати від працівника продовжувати виконувати службові обов'язки в умовах, що загрожують його життю чи здоров'ю.

"Працівник має право зупинити роботу і пройти в укриття", - йдеться в заяві.

Повітряна тривога. Фото з Facebook
Повітряна тривога. Фото з Facebook

Відсутність через тривогу не вважається прогулом

Мін'юст пояснює: чинне законодавство не містить закритого переліку поважних причин відсутності на роботі. Кожна ситуація має оцінюватися з урахуванням обставин, які об'єктивно заважають виконанню трудових обов'язків та не можуть бути усунені самим працівником.

Популярні новини зараз
Пенсіонерам виплатять по 870 гривень на місяць: хто отримає надбавку Замість броні – повістка: українців масово мобілізують під час оформлення – ТЦК вимагають утихомирити Пенсіонерам виплатять рекордну надбавку: хто отримає більше 5 тисяч Гроші більше не прийдуть на картку: щомісячні виплати скасують, якщо не виконаєте нові умови
Показати ще

Якщо працівник відсутній на робочому місці в період дії тривоги та використовує цей час для переходу в укриття та повернення назад — така причина вважається поважною . Особливо, якщо на підприємстві немає обладнаного безпечного укриття, де співробітник міг би продовжувати роботу.

Можливість заздалегідь повідомити керівника про причину відсутності вітається, однак не обов'язковою, якщо немає технічної можливості це зробити.

Повітряна тривога, фото: unian
Повітряна тривога, фото: unian

Чи оплачуватиметься час, проведений у укритті

Якщо працівник не може виконувати свої обов'язки в укритті, такий період вважається вимушеним простоєм не з вини працівника. У цьому випадку за ним зберігається середній заробіток . Якщо ж працівник має можливість продовжувати працювати дистанційно навіть під час тривоги, то робочий час оплачується як завжди.

Вимоги працювати під час тривоги – незаконні

Міністерство наголошує: вимоги залишатися на робочому місці під час повітряної тривоги без можливості сховатися є протиправними.

Роботодавці, які ігнорують заходи безпеки та наражають працівників на ризик, можуть понести адміністративну відповідальність за статтею 41 КУпАП за порушення законодавства про охорону праці. У більш важких випадках може настати й кримінальна відповідальність за статтею 271 КК України, якщо дії роботодавця призвели до шкоди здоров'ю чи загрозі життю працівників.

Нагадаємо, раніше право на пільги: хто може отримати до 50% пільг на комуналку, продукти та послуги.
Як повідомляв портал "Знай.ua", дадуть майже 1000 гривень: хто з пенсіонерів може розраховувати на таку доплату.
Також "Знай.ua" писав, що українцям надають допомогу на погашення заборгованості за комуналку: хто може отримати.