Більшість українців не розуміють, від чого саме залежить розмір їхньої майбутньої пенсії. Про це розповіла перша заступниця міністерки соціальної політики Дарія Марчак в інтерв’ю Радіо Свобода. За її словами, дослідження Київської школи економіки показало — близько 80% громадян не мають базових знань про принципи пенсійної системи в Україні.

Як пояснює Марчак, основна формула нарахування пенсій у солідарній системі враховує два ключові фактори: розмір сплачених внесків і тривалість страхового стажу. Тобто пенсія напряму залежить від того, скільки людина платила до Пенсійного фонду та скільки років працювала офіційно.

Пенсіонери. Фото: скрін youtube
Пенсіонери. Фото: скрін youtube

Один із поширених міфів — бажання вийти на пенсію раніше. Проте за словами посадовиці, вихід на пенсію на 5 років раніше може зменшити розмір виплат на 30%. Натомість продовження роботи ще на 5 років дає змогу збільшити пенсію на ці самі 30%.

Ще одна важлива деталь стосується самозайнятих осіб. Наприклад, айтішник із високим доходом, який працює як ФОП 3 групи та сплачує мінімальні внески, отримає пенсію, розраховану саме з мінімальної заробітної плати. І це також часто залишається поза увагою платників.

Популярні новини зараз
"Такого, як зараз, ми ще не бачили": у ЗСУ забили на сполох через ситуацію на фронті В Україні вводять колективну відповідальність: єдине житло відберуть через борги родичів Правила нарахування "комуналки" зміняться: українці самі визначатимуть суми у квитанціях Не вважається поборами: школам дозволили брати гроші з батьків – за які послуги
Показати ще

Працюючий пенсіонер, скрін з YouTube
Працюючий пенсіонер, скрін з YouTube

Марчак наголосила: кожен, хто хоче мати гідне пенсійне забезпечення, має уже зараз задуматися про добровільну накопичувальну пенсійну систему. Вона існує паралельно із солідарною системою, дає змогу робити власні внески до приватних фондів і формувати пенсію незалежно від держави.

Попри всі кризи — від інфляції 2015 року до повномасштабної війни 2022-го — деякі недержавні пенсійні фонди показали здатність не лише зберегти, а й примножити накопичення. Сьогодні понад 50 тисяч українців уже отримують виплати з таких фондів.

Таким чином, кожен має два інструменти — обов’язкові внески через ЄСВ та добровільні накопичення. І саме поєднання цих підходів може гарантувати гідну старість у майбутньому.

Нагадаємо, ПФУ планує збільшити фінансування виплат: як зміняться пенсії українців

Раніше ми розповідали, що пенсіонерам удвічі підвищили вікову доплату: хто отримає більше грошей

Також, пенсійна реформа: журналістка заявила, що тепер стаж можна купити