З 1 липня 2025 року федеральна земля Бургенланд (Австрія) запроваджує обов’язкову участь біженців у громадських роботах. Нововведення вже викликало хвилю обговорень у Європі: від підтримки до критики, що це — примусова праця під соусом "соціального обов’язку".

Усі особи, які отримують притулок у Бургенланді, зобов’язані брати участь у трудових програмах. Йдеться про фізичну та соціально корисну працю:

За кожну годину праці біженці отримуватимуть 1,6 євро — майже в десять разів менше, ніж середня оплата праці по країні. Для багатьох ця сума звучить принизливо, однак уряд Бургенланда наполягає: це не покарання, а внесок у суспільство.

"Той, хто постійно отримує підтримку від держави, має також брати на себе відповідальність і щось віддавати назад", — заявила міністерка соціальної політики Бургенланда Даніела Вінклер.

Система працюватиме жорстко: дві необґрунтовані відмови від участі в роботах — і біженець ризикує втратити всю соціальну підтримку. У такому випадку залишиться лише:

  • спальне місце замість повноцінного житла,

  • мінімальний набір харчування,

  • базове медичне забезпечення, без страхування.

Критики нової ініціативи вже назвали її кроком до "легалізованої примусової праці" в ЄС. При цьому прихильники реформи вважають її способом інтеграції біженців у суспільство й економіку, де кожен має віддавати, а не лише отримувати.

Наразі Бургенланд — перший регіон в Австрії, який запроваджує таку практику офіційно. Але за кулісами подейкують, що інші федеральні землі вже готують подібні ініціативи.

Нагадаємо, на скільки зростуть виплати українських біженців в Німеччині у 2025 році

Також, жити в Європі, вчитись в Україні: школярам-біженцям запропонували чотири сценарії навчання

Раніше ми розповідали, що гроші на підготовку до школи: українці у Франції можуть отримати по 450 євро - умови