Ідея скороченого робочого тижня давно обговорюється у світі. У Європі, Азії та навіть США компанії експериментують із новими підходами до балансу між працею та особистим життям.

А як щодо України? Чи готова наша економіка до чотириденки, і що про це думають у Державному центрі зайнятості?

Українці. Фото: скрін youtube
Українці. Фото: скрін youtube

Робота по-новому: що передбачає 4-денний тиждень?

Чотириденний робочий тиждень — це не просто "зайвий вихідний". Йдеться про зміну парадигми. Менше годин — але більше продуктивності. У деяких країнах роботодавці помітили, що їхні працівники, маючи більше вільного часу, працюють ефективніше, менше хворіють і рідше вигорають.

Українські реалії: думка державних служб

У Державній службі зайнятості визнають: ідея приваблива, але не для всіх. У деяких секторах економіки — наприклад, в ІТ або креативній індустрії — перехід до скороченого тижня може бути цілком реальним уже найближчим часом. Але виробництво, логістика, медицина та сфери з постійною присутністю працівників на робочому місці — поки що не готові.

Популярні новини зараз
Гороскоп на сьогодні 10 липня: обережно з фінансами та уважніше до потреб – прогноз для всіх знаків Зодіаку Стаж на це не впливає: чотирьом категоріям пенсіонерів підвищать пенсії вже у липні "Безкоштовні продукти і 30 тисяч на місяц": пенсіонерів попередили щодо "мобілізації 60+" На руки не дадуть, але можна отоварити: пенсіонери отримають додаткову тисячу гривень – на що дозволять витратити
Показати ще

Також вказують: війна, економічна нестабільність і необхідність відновлення країни диктують свої умови. Зараз ключовим завданням є збереження робочих місць, а не скорочення кількості робочих днів.

офіс
офіс

Перші кроки вже є

Втім, і в Україні вже є компанії, які експериментують з гнучкими графіками та 4-денним тижнем. Деякі роботодавці вже встигли побачити позитивні результати: продуктивність не падає, а працівники лояльніші й менш схильні до стресу.

Чи буде це законодавчо закріплено?

На рівні законодавства наразі не йдеться про обов'язковий перехід до 4-денної системи. Проте в новій редакції Трудового кодексу України передбачені гнучкі форми зайнятості — зокрема, часткова зайнятість, робота з дому або за індивідуальним графіком. Тобто, законодавче підґрунтя для змін уже формується.

Українці, кадр з відео
Українці, кадр з відео

Чотириденний робочий тиждень — це не фантастика, але і не завтрашня реальність. Швидше за все, Україна буде рухатися до цього формату поступово, у міру стабілізації економіки та зміни культури праці.

Нагадаємо, що перехід на ринкові тарифи залишить без штанів: як може змінитися ціна газу для населення.

Раніше ми повідомляли, що торкнеться всіх, хто має свою квартиру чи будинок: українців почали викликати до податкової – з чим це пов'язано.