В умовах воєнного стану в Україні діють обмеження на виїзд військовозобов'язаних осіб. Зокрема, багато запитань виникає щодо права на перетин кордону для жінок із медичною чи фармацевтичною освітою. Юристка Анастасія Руденко роз'яснила деталі чинного законодавства.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяВідповідно до закону «Про військовий обов’язок і військову службу», жінки, які мають медичну або фармацевтичну освіту, підлягають військовому обліку. Вони мають зареєструватися у відповідному територіальному центрі комплектування та бути внесеними до реєстру військовозобов’язаних.
При цьому, як зазначила юристка, жінки-медики, які не є військовослужбовцями та не мають заборони на виїзд, можуть вільно перетинати державний кордон України. Тобто за умови, що вони не підписували контракт зі Збройними силами та належним чином виконують свої обов’язки військового обліку.
Разом із тим, якщо жінка, яка підпадає під вимоги військового обліку, не стала на облік, її керівництво в медичному закладі повинно повідомити про це відповідні органи. У такому випадку вона може бути внесена до реєстру «Оберіг» як особа, яка порушила правила обліку.
За словами експертки, у такій ситуації може виникнути заборона на виїзд за кордон — до моменту, поки особа не врегулює своє перебування на військовому обліку. Однак на практиці, за словами Руденко, жінок на кордоні рідко перевіряють через базу «Оберіг», тому випадки відмов у виїзді наразі поодинокі.
Жінки, які вже уклали контракт із ЗСУ, не мають права виїжджати за межі України без дозволу командування, незалежно від обставин.
Нагадаємо, не лише ТЦК: хто може роздавати повістки та перевіряти документи у липні
Раніше ми розповідали, що систему штрафів від ТЦК переглянуть: ухилянтам вигадали нові покарання.
Також, мобілізація 60+: як призиватимуть до армії дідусів