Юристи, які спеціалізуються на питаннях мобілізації, упевнені, що найближчим часом штрафів за порушення обліку в ТЦК стане значно більше. При цьому вони не виключають, що за порушення чинного законодавства військовозобов'язані можуть отримати одразу кілька штрафів.

"Порушень правил військового обліку може бути кілька", - пояснює адвокат Андрій Межирицький.

Він уточнює:

Теоретично кожне порушення може бути оформлене окремим протоколом і постановою. обмежено придатний. Всі ці випадки - окремі порушення. Цілком можливо три протоколи і три штрафи. Наприклад, за несвоєчасне оновлення даних військового обліку, відсутність військового квитка — тобто коли людина фактично не стоїть на обліку, не з'явилася на військово-лікарську комісію до 5 червня, якщо вона обмежено придатна. Всі ці випадки окремі порушення. Цілком можливо три протоколи та три штрафи. Юридично це припустимо.

Повістка поштою, скріншот: YouTube
Повістка поштою, скріншот: YouTube

Популярні новини зараз
Гороскоп на сьогодні 3 липня: неприємні сюрпризи, перешкоди у кар'єрі та несподівані витрати – прогноз для всіх знаків Зодіаку Пенсії з 1 липня 2025 по-новому: як будуть нараховуватися бали та як це вплине на розмір пенсії Не бери слухавку: шахраї дзвонять саме із цих номерів - і ти вже в їхній пастці Можна легко оскаржити: які штрафи від ТЦК вважаються незаконними
Показати ще

Він також зазначає, що працівники територіальних центрів комплектування (ТЦК) можуть спрямовувати повістки часто і за неявку щодо кожної з них накладати штрафи.

На думку Межирицького, зараз ТЦК активніше застосовують санкції і, ймовірно, продовжуватимуть цю практику. Проте, як юрист, він наголошує на великій кількості помилок у матеріалах, підготовлених центрами, через що суди нерідко скасовують штрафи , навіть якщо порушення мало місце.

"У документах часто неправильно вказані статті закону, дати", - каже адвокат.

Інший експерт — адвокат та колишній слідчий Роман Сімуті — підтверджує, що ситуація з кількома штрафами є реальною, але вони зазвичай призначаються за різні періоди.

"Можуть виписати штраф за неявку за повісткою в певну дату, а потім - за іншу повістку, наприклад, через три тижні. Також можливий штраф за відмову проходити військово-лікарську комісію", - пояснює він.

Сімуті додає, що більшість порушників одержують максимальний штраф — 25 500 гривень.

Мобілізація. Фото: скрін youtube
Мобілізація. Фото: скрін youtube

Крім того, адвокат звертає увагу, що 17 липня 2025 року минає рік з моменту, до якого чоловіки віком від 18 до 60 років (станом на липень 2024 року) мали оновити військовий облік.

"Це термін притягнення до відповідальності, після якого штрафи можуть бути поставлені під сумнів", - вважає Сімут.

Щодо інших порушень мобілізаційного законодавства, експерт прогнозує зростання кількості штрафів.

Адвокат Катерина Аніщенко, яка також працює з питаннями мобілізації, підтверджує принцип "одна повістка — один штраф". Вона наводить приклад:

"Був випадок, коли людина знята з військового обліку в 2012 році і повинна була знову стати на облік, але цього не зробила. Зараз у нього дитина-інвалід, і він намагається отримати відстрочку. Чоловік обмежено придатний до служби. не пройшов військово-лікарську комісію. Один штраф він уже сплатив, а по другому виникли нюанси через терміни давності".

Таким чином, правозастосовна практика з питань мобілізації стає жорсткішою, але не позбавлена ​​юридичних складнощів та помилок, які іноді дають шанс оскаржити штрафи.

Нагадаємо, що раніше нові правила бронювання: хто зможе отримати відстрочку від мобілізації навіть без військового квитка.
Як повідомляв портал "Знай.ua", ТЦК уже готує повістки: когось із чоловіків першими мобілізують у липні – кілька категорій.
Також "Знай.ua" писав, що ТЦК оновили списки: кого з чоловіків не чіпатимуть до кінця літа.