На тлі повномасштабної війни в Україні все частіше порушується питання мобілізації жінок. Законодавчо та технічно це можливо, але фахівці наголошують: обов’язкова служба для жінок повинна мати серйозне підґрунтя — зокрема, системну підготовку, рівноправ’я та зміну ставлення в суспільстві.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяПро це розповіла правозахисниця, феміністка та голова організації "Інсайт" Олена Шевченко. Вона озвучила чітку позицію: жінки можуть служити нарівні з чоловіками лише тоді, коли будуть мати такі ж права, обов’язки та рівні стартові умови.
На сьогодні закон дозволяє мобілізацію жінок певних професій — здебільшого медиків, зв’язківців, програмістів, хіміків, спеціалістів оборонної галузі. Але масового призову жінок, як і загального обов’язку, поки немає. Причина — відсутність базової підготовки та належної інфраструктури.
"Коли дівчата в школі проходитимуть допризовну підготовку, коли у нас буде реальна рівність в зарплатах, коли чоловіки братимуть декретну відпустку так само часто, як жінки, — ось тоді можна говорити про обов’язкову мобілізацію", — наголосила Шевченко.
Тобто ідея не в тому, щоб забирати жінок на фронт у тому самому режимі, що й чоловіків. Спочатку мають бути створені рівні умови: з раннього віку — в освіті, у сім’ї, на роботі. Тільки тоді, за словами феміністки, можна справедливо вимагати від жінок однакових обов’язків перед державою.
Станом на зараз у Збройних силах України служать тисячі жінок. Багато з них — на передовій, у бойових підрозділах, інші — в медичних, логістичних, інформаційних структурах. Але всі вони прийшли добровільно. Тоді як примусова мобілізація жінок — це зовсім інший рівень відповідальності держави перед громадянками.
Нагадаємо, мобілізація чоловіків похилого віку: чи припинять виплачувати пенсію
Раніше ми розповідали, що вік не захистить: ТЦК шукають спеціалістів серед пенсіонерів - кого заберуть в першу чергу
Також, ВЛК оновили критерії: кого змусять служити навіть після важких травм