В Україні вже багато років говорять про необхідність реформування пенсійної системи. Причина проста: людей пенсійного віку стає дедалі більше, а тих, хто сплачує податки та внески – менше.

Це створює навантаження на державу та ставить під сумнів можливість отримувати нормальну пенсію у майбутньому. Все частіше обговорюють накопичувальну пенсійну систему – варіант, коли кожен сам відкладає гроші на старість.

Про це пише UA.News.

Пенсіонери, скріншот: YouTube
Пенсіонери, скріншот: YouTube

Популярні новини зараз
Важливі оновлення у "Резерв+": декілька секунд на те, чого чекали тиждень Мобілізація чоловіків похилого віку: чи припинять виплачувати пенсію Їх звільнять із ЗСУ: хто зможе піти відпочивати вже цього року Ухилянтів чекає потужний удар: після санкцій ТЦК не залишиться нічого
Показати ще

Що таке накопичувальна пенсія

Це система, в якій людина сама робить внески на свій індивідуальний пенсійний рахунок, і ці гроші інвестуються (наприклад, цінні папери), щоб з часом примножитися. На відміну від нинішньої солідарної системи – де працюючі утримують нинішніх пенсіонерів, тут кожен накопичує "про запас" для себе.

Сума пенсії в майбутньому залежатиме від того, скільки ти вклав, наскільки успішно спрацювали інвестиції та як довго ти збирав. При цьому накопичення можна успадкувати, якщо людина не дожила до пенсії або не встигла їх використати повністю.

гроші
гроші

Що планують в Україні

Розмови про запуск накопичувальної системи ведуться з 2003 року. 2017-го та 2019-го запуск обіцяли знову, але далі слів справа не дійшла.

Лише у 2024 році питання зрушило з мертвої точки: Міністерство соціальної політики представило законопроект, який передбачає обов'язкові внески до пенсійних фондів – як з боку працівників, так і з боку роботодавців.

Закон пройшов громадське обговорення навесні 2025 року. Якщо все піде за планом, прийняти його можуть 2025-го, а перші внески українці почнуть платити вже 2026 року. Очікується, що система буде трирівневою:

  • солідарна (та, що діє зараз),

  • обов'язкова накопичувальна,

  • та добровільна накопичувальна (за бажанням).

Також з'являться професійні пенсії.

Пенсіонери зі смартфоном, скріншот: YouTube
Пенсіонери зі смартфоном, скріншот: YouTube

Які є плюси

  • Прозорість: ти бачиш, скільки накопичив і скільки заробив твій пенсійний рахунок.
  • Спадковість: твої гроші не "згоряють", як у солідарній системі.
  • Фінансова незалежність: успішні інвестиції можуть забезпечити нормальний рівень життя на пенсії.

Але є й ризики

Головне питання – куди вкладати гроші? Український фондовий ринок наразі не дає великих можливостей: надійних інструментів мало, а ризиків – багато. Без сильного нагляду та передбачуваних правил гроші можуть не принести очікуваного доходу, а то й зменшитися.

Крім того, військовий стан обмежує інвестування за кордон, де вибір надійних активів набагато ширший. Без таких можливостей ефективність системи під питанням.

Щороку зволікання – це втрачені шанси для молоді. Якщо розпочати накопичення у 25-30 років, до пенсії можна зібрати пристойну суму. Але якщо стартувати в 45 або 50 – накопичити потрібну суму буде набагато складніше.

Нагадаємо, можна отримати більше грошей: як перейти з одного виду пенсії на інший

Раніше ПФУ попередив пенсіонерів, субсидіантів та пільговиків: потрібно зробити у 10-денний термін

Крім того, Знай.ua повідомляв, ліміти на перекази посилять з червня: кого це торкнеться