В Україні діє багаторівнева система пенсійного забезпечення, у межах якої всі працевлаштовані громадяни сплачують однаковий єдиний соціальний внесок у розмірі 22% від своєї зарплати. Проте розмір пенсій, які вони в результаті отримують, разюче відрізняється.

Прості українці змушені задовольнятись мінімальними або скромними виплатами, тоді як судді, прокурори та військові — мають право на пенсії, які в рази перевищують середній дохід у країні.

Найбільшу групу пенсіонерів в Україні становлять ті, хто виходить на пенсію за віком. За даними Пенсійного фонду, середній розмір пенсії таких громадян становить 6085 грн, що дорівнює лише 31,3% середньої зарплати (19 430 грн). При цьому вважається, що адекватна пенсія має складати не менше 40% від звичного доходу. Тобто більшість пенсіонерів отримують недостатньо навіть для елементарних потреб.

Пенсіонери. Фото: скрін youtube
Пенсіонери. Фото: скрін youtube

Розмір пенсії обчислюється за складною формулою:
пенсія = середня зарплата за три роки × коефіцієнт зарплати × кількість років стажу × 1%.

Популярні новини зараз
Гороскоп на сьогодні, 21 травня: відчай скорпіонів та провокації левів – прогноз для всіх знаків Зодіаку Мобілізація чоловіків похилого віку: чи припинять виплачувати пенсію Соціальні виплати повністю перекроять: держава платитиме більше, але не всім Українці масово стають ухилянтами: червона мітка у "Резерв+" ставить хрест на планах
Показати ще

Для прикладу, якщо людина працювала 35 років і весь цей час отримувала мінімальну зарплату (8000 грн), її пенсія становитиме лише 2169 грн. Це нижче встановленого мінімуму, тому держава доплачує до 2361 грн. Якщо ж такий працівник отримував середню зарплату, його пенсія становитиме 5269 грн, а при вдвічі вищому заробітку — 10 539 грн.

Найбільша проблема — пенсії не індексуються повноцінно, особливо в перші роки. Через це реальна купівельна спроможність постійно зменшується. Щорічна індексація не покриває інфляційні втрати, а зростання зарплат нових поколінь працівників лише посилює розрив між старими і новими пенсіями.

Пенсіонерка. Фото: скрін youtube
Пенсіонерка. Фото: скрін youtube

Інша справа — судді. У 2025 році середня пенсія судді досягла 108 321 грн, а деякі з них отримують понад 390 тисяч гривень щомісяця. Наприклад, колишня голова Конституційного суду Наталія Шаптала отримує саме таку суму. І все це — без жодних обмежень щодо розміру.

Судді виходять на пенсію за спеціальним законом. Вони можуть отримувати від 50% до 90% своєї зарплати як "довічне грошове утримання", і це право гарантується незалежно від того, як змінюється загальне пенсійне законодавство. При цьому суддів усього лише близько 4000 осіб, але суми, які йдуть на їхнє утримання, суттєво впливають на пенсійний бюджет.

Прокурори також мають привілейовану систему. Наприклад, прокурор Станіслав Муратов отримує понад 112 тисяч грн на місяць, хоча вийшов на пенсію в 39 років. Йому вдалося через суд включити у стаж навіть роки навчання та роботу охоронцем.

Військові виходять на пенсію раніше — з 45 років (за наявності 25 років стажу, з яких половина має бути військовою службою). Пенсія становить 50% зарплати, і за кожен додатковий рік служби додається ще 3%, максимум — 70%.

Нагадаємо, пенсія за радянський стаж: українцям рахуватимуть по-новому - хто втратить гроші

Раніше ми розповідали, що пенсіонерам виплатять 3000 гривень: хто зможе отримати грошову допомогу

Також, соціальні виплати повністю перекроять: держава платитиме більше, але не всім