В Україні, навіть після десятиліть сумлінної праці, пенсія залишається на вкрай низькому рівні. Система розрахунку пенсійних виплат влаштована так, що навіть із 35 роками трудового стажу й середньою заробітною платою пенсіонер може розраховувати лише на трохи більше ніж 5000 гривень на місяць.

Причина — у самій формулі нарахування, яка суттєво обмежує можливості для отримання гідного забезпечення у старості. Наразі в Україні пенсію за віком отримують близько 7,5 мільйона людей. Середній розмір виплати становить трохи більше ніж 6000 гривень, що менше третини від середньої заробітної плати по країні. Це критично мало, зважаючи на постійне зростання цін та загальну економічну нестабільність. Для порівняння, згідно з міжнародними стандартами, розмір пенсії має бути не меншим за 40% від звичного доходу, щоб забезпечити достойний рівень життя.

Пенсійні питання, фото: Facebook//ПФУ
Пенсійні питання, фото: Facebook//ПФУ

Формула, за якою наразі здійснюється розрахунок пенсії, базується на трьох головних складових: середній заробітній платі за останні три роки по країні, персональному коефіцієнті зарплати (тобто, співвідношенні вашого доходу до середнього по Україні) та кількості років страхового стажу. Саме ці показники множаться між собою, а результат визначає остаточну суму щомісячної пенсії.

На практиці це означає, що людина, яка все життя працювала за мінімальну зарплату, навіть маючи 35 років стажу, отримає пенсію, що буде меншою за встановлений законом мінімум. У такому випадку держава доплачує до гарантованого рівня, однак це зовсім не те, на що сподіваються громадяни після десятиліть праці.

Популярні новини зараз
"Полювання" на ухилянтів? На дорогах запускають мобільні блокпости – що це означає Нові критерії мобілізації: ТЦК оновлює списки призовників - під загрозою три категорії Термінове оновлення для "Резерв+": що треба негайно зробити Від ТЦК більше не сховатись: з'явилась нова система оповіщень - приходитимуть миттєво
Показати ще

Пенсіонери. Фото: скрін youtube
Пенсіонери. Фото: скрін youtube

Якщо ж працівник мав середню зарплату, то його пенсія становитиме близько 5200–5300 гривень. І тільки ті, хто заробляв суттєво більше за середній рівень по країні, можуть розраховувати на виплати понад 10 тисяч гривень.

Ще однією проблемою є перегляд вимог до страхового стажу. З кожним роком підвищується мінімальний стаж, необхідний для виходу на пенсію в 60 років. Якщо раніше достатньо було 15 років, то тепер — 35. Ідеться не просто про кількість відпрацьованих років, а про періоди, коли роботодавець сплачував за працівника внески до Пенсійного фонду. Навчання, догляд за дитиною чи офіційне працевлаштування без зарплати до стажу більше не входять.

Проблема також у тіньовій зайнятості. Чимало українців офіційно отримують лише мінімальну зарплату, тоді як реальний дохід значно вищий. У підсумку — низькі пенсійні відрахування й мізерна пенсія.

Нагадаємо, пенсіонерам виплатять суттєву надбавку: від чого залежить сума

Раніше ми розповідали, що виплату пенсії тихенько припинять: у ПФУ попередили про жорстке нововведенням

Також, заробляли за кордоном - пенсії не буде: українцям анулюють стаж в “неправильних” країнах