В Україні набрав чинності оновлений наказ Міністерства оборони щодо порядку проходження військово-лікарських комісій. Документ є частиною реформи ВЛК, яку реалізують спільно з Міністерством охорони здоров’я.

Згідно з новими нормами, перелік захворювань, за яких особу можуть визнати непридатною до військової служби, суттєво скорочено. Водночас збільшилася кількість станів, при яких військовозобов'язані визнаються придатними до служби — повністю або з обмеженнями.

мобілізація, фото з інтернету
мобілізація, фото з інтернету

Зокрема, клінічно вилікуваний туберкульоз, вірусний гепатит з незначним порушенням функцій, легкі порушення ендокринної або нервової системи, а також безсимптомне носійство ВІЛ більше не є автоматичною підставою для звільнення від служби.

Також до категорії придатних можуть бути зараховані особи з легкими та зворотними психічними порушеннями (наприклад, астенічний стан або незначні когнітивні розлади).

Популярні новини зараз
Посилення мобілізації: відстрочки більше не врятують - на кого вже полює ТЦК Стара проводка - нова напруга: чи витримає побутова техніка перехід на 230 В Виплатять по 10 000 гривень: кому потрібно встигнути подати документи до 1 червня Українців стривожили податком на пенсію: кому доведеться платити
Показати ще

Водночас рішення щодо кожного конкретного випадку ухвалює медична комісія, яка оцінює наявність ускладнень, перебіг хвороби, її вплив на загальну функціональність організму, а також потребу в довготривалому лікуванні.

Військові, фото: ЗСУ
Військові, фото: ЗСУ

Критерії відстрочки за станом здоров’я залишаються жорсткими. Звільнення можливе лише за наявності діагнозу, який суттєво знижує якість життя, призводить до часткової або повної втрати працездатності та потребує постійного медикаментозного лікування.

Раніше низка категорій громадян, зокрема особи з позитивним ВІЛ-статусом, були змушені оскаржувати рішення ВЛК та звертатися до суду, аби отримати дозвіл на проходження служби. Тепер, за умови стабільного стану та антиретровірусної терапії, таких осіб визнаватимуть придатними до мобілізації без додаткових юридичних процедур.

Нагадаємо, мобілізація по-новому: повістки, ВЛК, відстрочки – дуже важливі зміни у травні

Раніше ми розповідали, що відстрочки не буде: хто скоро опиниться під мобілізацією в Україні

Також, чоловіків 45+ – у штурмовики: адвокат пояснив важливе правило мобілізації в Україні