Під час дії воєнного стану в Україні вручення повісток від територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки залишається масовою практикою. Повістку можуть видати будь-де: у парку, метро, на роботі чи біля дому. Проте далеко не всі випадки є законними. Важливо знати свої права та обов’язки, аби уникнути неправомірних дій та штрафів.

Найперша і найвагоміша підстава для відмови — виключення з військового обліку. Якщо особа не перебуває на обліку, і це підтверджується відповідним записом у військово-обліковому документі, ТЦК не має права вручати такому громадянину повістку. Така особа не має юридичного зв’язку з центром комплектування.

Повістка. Фото: скрін youtube
Повістка. Фото: скрін youtube

Також вручення є неправомірним, якщо:

Якщо військовозобов’язаний пройшов військово-лікарську комісію, оновив свої дані, має законну відстрочку або бронювання, а в системі "Оберіг" це підтверджено відповідними позначками та QR-кодом, — то вручення повістки виглядає формальністю. У такій ситуації можна спокійно пояснити представникам ТЦК, що ваші облікові дані актуальні, а відстрочка чинна.

Вручення повістки, скріншот: YouTube
Вручення повістки, скріншот: YouTube

Проте важливо: на практиці навіть у таких випадках повістку можуть намагатись вручити — і тут багато залежить від поінформованості самого громадянина.

Але якщо ви не оновлювали облікові дані, не проходили ВЛК, не маєте чинної відстрочки або не подбали про бронювання — законних підстав для відмови немає. У такому випадку відмова від повістки може вважатися порушенням законодавства про мобілізацію.

За це передбачено адміністративну відповідальність — штраф у розмірі від 17 000 до 25 500 гривень згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Нагадаємо, мобілізація працівників ТЦК: хто тепер виловлюватиме ухилянтів

Раніше ми розповідали, що почали, але не пройшли всіх лікарів: як можуть покарати за переривання ВЛК

Також, зміни у врученні повісток: тепер відкрутитися не вийде