11 травня у новому православному календарі вшановують святих Кирила та Мефодія, засновників старослов'янської абетки.

У православному церковному календарі це день вшанування пам'яті священномученика Мокія Амфіпольського. Інші назви свята: "День мокрий", "День оновлення Цар-граду", "Мокій", "Мокєєв день".

Мокрим день прозвали за те, що, по-перше, він співзвучний з ім'ям святого, а по-друге, що на його свято часто бувають дощі.

Вважається, що якщо сьогодні йде град, то щоб він припинився, потрібно викинути поміло через вікно. Щоб він взагалі не пішов, потрібно запалити стрітенську чи пристрасну свічку, підпалити трійцю зелень чи вербу з Вербної неділі. Раніше ще хмару намагалися умилостивити хлібом та сіллю. Бо в цей день зазвичай йдуть дощі, то під ним треба постояти. Тоді волосся буде красивим і сильним.

Популярні новини зараз
Мобілізація працівників ТЦК: хто тепер виловлюватиме ухилянтів Українцям дозволили не платити за доставку газу: кому доведеться писати заяву Пенсіонерам виплатять по 7 тисяч гривень: хто та як може отримати На інвалідність не зважатимуть: коли ТЦК може мобілізувати
Показати ще

Згідно з повір'ям, 11 травня у Мокіїв день починають прокидатися русалки. Цих темних створінь дуже боялися, оскільки вони могли лоскотати хлопця, що сподобався, і забрати його з собою в підводне царство.

Тих, хто стає їхнім чоловіком, вони оточують багатством і турботою, але забирають пам'ять про земне життя. Якщо йтимете до річки, візьміть пучок полину, вони її дуже не люблять. Якщо купатиметеся – киньте цей пучок у воду.

Наші пращури помітили, якщо у цей день мороз, то весна буде холодною. А якщо схід сонця багряний, то влітку буде багато пожеж. Також сьогодні зацвітає незабудка. Є народне переказ, що його назвали так, щоб люди не забували своїх предків та вчителів. Їх дарують на згадку про близьких і згадують сьогодні тих, хто залишив про себе добру пам'ять.

Українці, Київ, осінь, дощ, фото з соцмереж
Українці, Київ, осінь, дощ, фото з соцмереж

У церкві на це свято суворих заборон немає, але грішити повсякденними гріхами не можна. Не схвалюються сварки, забороняється заздрити, бажати зла, ображати тварин, залишати без допомоги того, хто просить.

Народні прикмети не радять цього дня братися за нові справи, якщо не завершили старі - толку ніде не буде. Незаміжнім дівчатам не можна підмітати підлогу та виносити сміття – можна вимести наречених. Також у цей день намагаються не грати весілля, інакше спілка буде неміцною, і побоюються перераховувати гроші - це до безгрошів'я.

Нагадаємо про молитву на очищення будинку від негативної енергії: захист від святого Миколая Чудотворця.

Раніше ми повідомляли, коли українці відзначатимуть Вознесіння Господнє та Трійцю: нові дати для 2025 року.