Для всіх наших шановних читачів, котрі уважно стежать за своїми платіжками по комуналці, є дуже важлива інформація. Так, експерт з питань ЖКГ, голова "Союзу споживачів комунальних послуг" Олег Попенко розповів про кричущі випадки неправомірних нарахувань комунальних платежів для мешканців прифронтових і раніше окупованих територій.

Про це стало відомо завдяки інформації, яку експерт озвучив в інтерв'ю журналістці Олені Кістриці. Відео доступне для перегляду у мережі YouTube.

Українці, які мешкають на прифронтових територіях або вимушено залишили свої будинки в зонах бойових дій, зіштовхнулися із серйозною проблемою – незаконними нарахуваннями комунальних платежів.

Платіжки. Фото: скрін youtube
Платіжки. Фото: скрін youtube

Маріупольський прецедент та зруйноване житло

За словами експерта, проблема має системний характер і торкається як прифронтових, так і тимчасово окупованих територій.

Популярні новини зараз
Змусять погасити борг та ще доплатити: комунальники готують удар по неплатниках Додаткова грошова допомога у травні: кому виплатять по 3000 гривень Показники лічильників не прийматимуть: платити доведеться за іншим принципом Відстрочки не буде: хто скоро опиниться під мобілізацією в Україні
Показати ще

"До 2024 року жителі Маріуполя отримували платіжки за комуналку, які виставляли їм українські комунальні підприємства. Юридично ці компанії залишилися в Маріуполі, хоча фізично перебувають у Дніпрі чи Запоріжжі. Вони продовжують виставляти платіжки за комунальні послуги незалежно від того, чи зруйновано будинок людини чи ні", – зазначив Попенко.

Схожа ситуація спостерігається й у інших населених пунктах. У Кривому Розі місцеві постачальники електроенергії виставляли рахунки за будинки, які повністю зруйновані ракетними ударами.

Квитанції, скріншот: YouTube
Квитанції, скріншот: YouTube

Подвійні платежі у звільнених районах

Особливо гостра ситуація склалася у районах, звільнених від російської окупації. Мешканці цих територій зіткнулися з подвійними платежами – спочатку їм доводилося оплачувати рахунки, виставлені окупаційними адміністраціями, а згодом українські комунальні підприємства вимагали повторної оплати за той же період.

"Коли жителі Куп'янська пережили шість місяців окупації і під дулами автоматів були змушені оплачувати комунальні послуги окупантам, після звільнення прийшов Харківобленерго і сказав: "А ви повинні за цей період теж нам заплатити". Люди заперечували: "Але ж нас не було в цей час". А їм відповідали: "Провід Це була наша електроенергія". Хоча очевидно, що електрика надходила з Росії", – розповів Попенко.

Абсурдні вимоги до мешканців прифронтових зон

У прифронтових районах комунальні підприємства висувають вимоги, які потенційно загрожують життю людей. Попенко навів приклад Вовчанського району Харківської області.

"Харківобленерго у 2023 році змушував людей з Вовчанського району їхати туди, за 5 кілометрів від кордону, коли район ще не був окупований, як зараз. Вимагали поїхати, зняти дані лічильників і надати їм. Інакше виставляли платіжку на 8 тисяч гривень за електроенергію. Люди ж казали:". "Нас це не стосується. Не хочете їхати – платіть 8 тисяч". І це повальна практика у прифронтових містах", – наголосив експерт.

Відсутність захисту з боку держави

На думку Попенка, подібні ситуації стали можливими через відсутність належної реакції з боку регуляторних органів. Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ), не вживає заходів для захисту прав споживачів.

Нагадаємо, удвох – дешевше: у Мінсоцполітики підказали, як українським сім'ям заощадити на оренді.

Раніше повідомлялося, вода, газ, світло і навіть вивіз сміття: українцям дозволили заощадити на комуналці 50%.

Також, субсидійний шок: кому доведеться знову просити державу про допомогу, нові правила від 1 травня 2025 року.