В Україні передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил військового обліку. Законодавство надає Національній поліції право затримувати військовозобов’язаних і доставляти їх до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у визначених випадках.

Відповідно до статей 259 і 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), а також частини 3 статті 38 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», поліція має повноваження здійснювати адміністративне затримання осіб, які порушили вимоги мобілізаційного законодавства.

ТЦК і СП можуть звертатися до поліції із запитом на доставлення осіб, що вчинили порушення за статтями 210 або 210-1 КУпАП. Йдеться, зокрема, про неявку за повісткою, порушення правил військового обліку, або неподання даних про зміну місця проживання, роботи чи освіти.

ТЦК та поліція перевіряють маршрутку
ТЦК та поліція перевіряють маршрутку

Якщо складання адміністративного протоколу неможливе на місці, допускається доставлення особи до ТЦК. Згідно з нормами, затримання може здійснюватися лише з цією метою та не повинно перевищувати трьох годин.

Популярні новини зараз
Мобілізація пенсіонерів за 60: військовий в шоці від ініціативи Близько 11 тисяч гривень виплатять шести категоріям українців: хто серед претендентів на допомогу Гороскоп на сьогодні, 4 травня: неділя, коли інтуїція може врятувати, а імпульсивність зіпсує все До 3000 гривень на картку ПриватБанку: хто з українців отримає виплату
Показати ще

Затримання може відбуватися також у разі відмови особи отримати повістку або прослідувати до ТЦК. У таких випадках працівник поліції, який входить до складу групи оповіщення, має право затримати громадянина та доставити до центру на підставі статей 261 та 262 КУпАП.

Військовозобов’язаний також може бути оголошений у розшук у разі порушення норм статей 210 або 210-1 КУпАП. Таке оголошення можливе при неявці за повісткою, не проходженні військово-лікарської комісії або ненаданні оновленої інформації.

ТЦК. Фото: скрін youtube
ТЦК. Фото: скрін youtube

Якщо затримана особа не вчиняла адміністративного правопорушення, її доставлення до ТЦК є незаконним. У такому випадку затримання можна оскаржити, а відповідальні посадові особи можуть бути притягнуті до відповідальності.

Також, згідно з оновленою статтею 258 КУпАП, у разі порушення під час особливого періоду, протокол може не складатися. Якщо особа не повідомила про зміну даних або не з’явилася без поважної причини, ТЦК має право винести ухвалу про штраф без складання протоколу.

Нагадаємо, мобілізація в Україні з 1 травня: до чого готуватися студентам

Раніше ми розповідали, що надії на "швидкий мир" тануть: військовий пояснив, хто насправді може зупинити війну в Україні

Також, мобілізувати почнуть шаленими темпами: бійців критично не вистачає - кому збирати рюкзаки