Дедалі більше українців відкривають бізнес у Польщі – це свого роду квиток до ЄС та шанс розпочати наново. Але разом із можливостями приходять і "підводні камені". Один із слизьких – місцеві податки. Помилилися – і не просто заплатили штраф, а реально можете залишитися ні з чим.

Детальніше розповіли у SPEKA з посиланням на YouTube канал PRO бізнес Андрія Калінчука.

податки в Україні
податки в Україні

Багато хто думає: "Подивимося, як піде", відкривають бізнес і навіть не реєструються офіційно. Але в Європі такий підхід не канає. Польська податкова не вибачає помилок, особливо якщо вирішили "промовчати" про доходи. У найгіршому випадку це може закінчитися навіть кримінальною відповідальністю.

Найпопулярніший варіант для старту – відкрити індивідуальне підприємництво (аналог ФОП). На це йде всього кілька днів, і можна одразу працювати офіційно, сплачувати внески і навіть оформити страховку на всю родину. Але питання: яку систему оподаткування обрати?

Популярні новини зараз
Жінок змушують мобілізуватись, щоб чоловіки ховались вдома: "Мені важко повірити..." Посилення мобілізації: в ТЦК з'являться нові підрозділи для пошуку ухилянтів Просто взяли та закрили: ПриватБанк припиняє обслуговування клієнтів – суд уже втрутився Українці почали отримувати штрафи за житло: кого чекає лист від податкової
Показати ще

Податки / фото: Freepik
Податки / фото: Freepik

Є три основні варіанти:

  • 3% з обороту (ryczałt) – платите з доходу та не турбуєтеся за детальній облік витрат. Добре для старту та невеликих продажів, але не забудьте про внески до ZUS (близько 1100-1300 злотих на місяць).

  • 12% з прибутку + 9% медстраховка – вигідно, якщо у вас багато витрат (упаковка, реклама, логістика тощо) та ви можете їх офіційно підтвердити. Але є ліміт: до 120 000 злотих прибутку на рік.

  • 19% з прибутку (лінійний податок) – для тих, хто одразу планує серйозні обороти і не хоче обмежень.

ПДВ – найпідступніший податок

Здавалося б, 23% – не смертельно. Але якщо не врахувати ПДВ у ціні можна швидко піти в мінус. Перевищили оборот у 200 000 злотих на рік – будьте ласкаві, реєструйтеся як платник ПДВ. А якщо в товарі опинився один "обов'язковий" продукт (наприклад, електроніка) – сплачуйте все. Помилка – і податкова "постукає" у двері.

Крім того, навіть якщо ви в Україні все робили самі, у Польщі краще не ризикувати і мати свого бугхалтера. За "липову" накладну чи несплачений ПДВ там реально можуть посадити. І ніхто не розбиратиметься, що ви "не знали".

Коли час переходити на ТОВ

Якщо бізнес зростає – час задуматись про spółka z oo (аналог українського ТОВ). Це вже окрема юрособа з меншими особистими ризиками. Основний податок – 9%, але можна виводити гроші легально.

Три головні поради:

  1. Не тягніть із легалізацією – Польща не та країна, де можна "попрацювати в тіні".

  2. Продумайте податки наперед – неправильний вибір може з'їсти весь прибуток.

  • Враховуйте ПДВ із першого дня – інакше буде боляче.

Нагадаємо, українців у Польщі чекають важливі зміни: перевірки, штрафи та лікарі

Раніше ми писали, тікають не від війни, а за вигодою: у Європі скорочують виплати через наплив "фальшивих" біженців

Також Знай.ua повідомляв, водії схопляться за голову: штрафи суттєво зростуть