Українська сирна галузь опинилася на межі виживання. Якщо імпорт твердих сирів і далі стрімко зростатиме, то вже до кінця 2025 року великі вітчизняні виробники можуть зупинити свою роботу.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЗа словами виконавчого директора Спілки молочних підприємств України Арсена Дідура, якщо імпортні сири захоплять 80% українського ринку, вітчизняні виробники просто не зможуть конкурувати. “Ніхто не буде працювати собі у збиток”, — пояснює він. Під ударом — перш за все великі заводи, які сьогодні забезпечують більшу частину виробництва сиру в країні.

Сьогодні в Україні працює близько 20-30 великих і середніх підприємств, що займаються виробництвом сирів. Усі вони — частина ширшої молочної інфраструктури, яка включає фермерські господарства, логістику, роздрібну торгівлю. Загалом у галузі задіяно понад 200 тисяч українців. І всі вони можуть втратити джерело доходу, якщо ринок остаточно заполонить імпорт.
Директорка з маркетингу бренду “Комо” прямо заявила: продовження цієї тенденції призведе до скорочення фермерських господарств, зниження поголів’я корів і, зрештою, занепаду цілої галузі. Адже виробництво сиру — це не лише завод. Це ще й тисячі селян, які утримують корів, збирають молоко, живуть з цього.

Цікаво, що деякі малі виробники поки що відчувають себе стабільніше завдяки локальним ринкам. Їхнє виробництво менш масштабне і більше орієнтоване на прямого споживача, що дозволяє зберігати гнучкість. Але й вони можуть постраждати, якщо ситуація з неконтрольованим імпортом не зміниться.
Експерти закликають звернути увагу на ситуацію вже зараз. Поки ще можна врятувати галузь — необхідна державна підтримка, введення чітких квот або мита на імпорт, а також популяризація вітчизняного продукту серед українців.
Якщо цього не буде — сир, яким ми звикли пишатися, може перетворитися на історичний спогад.