Попри повномасштабну війну, яка триває вже понад два роки, український бізнес демонструє обережний оптимізм. За даними Національного банку України, більшість керівників підприємств очікують зростання зарплат своїх працівників упродовж 2025 року. Проте водночас визнають: бойові дії та їх наслідки залишаються головною перепоною на шляху до стабільного розвитку.

Такими є результати опитування "Ділові очікування підприємств України", проведеного НБУ за підсумками першого кварталу 2025 року.

Більшість опитаних керівників вважають, що витрати на оплату праці найманих працівників зростатимуть. Найвищі очікування — серед представників переробної промисловості, де попит на кваліфіковану робочу силу продовжує зростати.

Водночас менш упевнено щодо зарплатного зростання налаштовані:

Попри складнощі, загальна ділова активність залишається на позитивному рівні. Бізнес очікує зростання обсягів виробництва, що є сигналом про поступову адаптацію економіки до умов війни.

Ключовим бар’єром для розвитку підприємств залишається війна. Постійна загроза обстрілів, знищення логістики, мобілізація персоналу — все це ускладнює бізнес-процеси.

Крім того, дефіцит кваліфікованих кадрів посилюється з кожним місяцем. Вже понад два роки цей чинник стабільно зростає у вагомості. Через масову міграцію, втрату спеціалістів унаслідок бойових дій або мобілізації, підприємства часто не можуть заповнити критичні вакансії.

працівник банку
працівник банку

На початку квітня середня зарплата в Україні досягла 24 000 грн, що на 20% більше, ніж у 2024 році. Але ріст нерівномірний — найбільші прибавки отримали фахівці з високим рівнем відповідальності та специфічними навичками:

  • Керівники відділу продажу — 65 000 грн (+44%)

  • Фермери — 65 000 грн (+63%)

  • Керівники відділу закупівель — 55 000 грн (+57%)

  • Водії-інструктори — 45 000 грн (+53%)

Нагадаємо, пенсіонерів обкладуть податками: у кого держава забиратиме частину виплат

Раніше ми розповідали, що менше пільг і більше вимог: соціальну допомогу платитимуть за новими критеріями

Також, не субсидія і не пільги: українці отримають додаткову допомогу на оплату комуналки