9 квітня за новим церковним календарем шанують святого мученика Євпсихія та святого преподобномученика Вадима.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяНародне свято Вадим Ключник відзначається 9 квітня 2025 року (за старим стилем – 22 квітня). У церковному календарі це дата вшанування пам'яті преподобного мученика Вадима Перського, архімандрита. Свято прозване "ключником" на честь джерел, ключів, що б'ють з-під землі.
Історія свята
Святий Вадим жив у IV столітті. Він був родом з міста Віфлапати в Персії, з багатої та високородної родини. Ще замолоду Вадим пізнав християнське вчення, роздав частину своєї спадщини. На гроші, що залишилися, збудував монастир у пустелі, в якому і оселився. Незабаром до нього приєдналися семеро людей і стали його учнями.
У 376 році, за часів гонінь на християн, які почав цар Персії Сапор, Вадима з учнями заарештували. Протягом чотирьох місяців їх щодня піддавали різним мукам, щоб вони зреклися своєї віри і вклонилися ідолам.
У тій же в'язниці був ув'язнений якийсь християнин Нірсан. Муки, які його зазнали, виявилися для чоловіка непосильними. Він зрікся Христа. Від нього вимагали на доказ вбити святого Вадима. Нірсан боявся нових катувань і погодився на вбивство. Коли перед ним поставили преподобного і вклали в руки меч, його замучило сумління. Він не одразу зміг убити мученика. Вадим спокійно стояв і терпляче чекав, коли йому відрубають голову. Коли Нірсан це зробив, він не переніс душевних мук і вбив себе тим самим мечем.
Традиції та обряди свята
На Вадима Ключника ходять до джерел, чистять їх, набирають джерельну воду, вмиватися нею та п'ють. Цього дня ключова вода дарує сили та зміцнює здоров'я.
З давніх-давен існує обряд ворожіння на хвору людину за джерелом.
Також на Вадима Ключника починають виганяти на луки худобу.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 9 квітня не можна лаятись, скандалити, пліткувати, заздрити, ображати людей чи тварин, відмовляти у допомозі, милостині.
Триває Великий піст: тим, хто постить, у цей день потрібно дотримуватися сухої їжі. Слід пам'ятати, що обмеження в їжі під час посту – це не головне, набагато важливіше стежити за своїми думками, словами та вчинками.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не слід довго спати – можна проспати своє щастя, а також остерігатися пролити воду – вважається, що так можна спричинити лихо.
Нагадаємо, коли українці відзначатимуть Вознесіння Господнє та Трійцю: нові дати для 2025 року.
Раніше ми повідомляли про Вербну неділю: коли українці відзначатимуть 2025 року, традиції, заборони та цікаві факти.