Історія про те, що в одній із вінницьких шкіл дітям нібито роздають бейджі з написом "Мій тато – ухилянт", знову гуляє соцмережами, хоча ще три дні тому цей фейк спростував військовослужбовець Єгор Чечерінда.

Про це пише Behind the news. До речі, ворожа пропаганда торкнулася й однієї з миколаївських шкіл.

Фейк підхопили і розтиражували псевдопатріотичні Telegram-канали і Facebook-групи з назвами, що говорять самі за себе, і традиційною символікою – вишиванками, калинами та гаслами про "конституційні права".

Фейк / фото: Сайт Миколаївської гімназії
Фейк / фото: Сайт Миколаївської гімназії

Популярні новини зараз
Відстрочки від мобілізації не побачать: кого з чоловіків заберуть попри захист В Україну мчать снігопади та дощі: озвучено "крижаний" прогноз погоди на початок квітня Що більше років, то далі до пенсії: вимоги до стажу знову зросли Вагітність від 15-річного коштувала міністерці Ісландії у справах дітей посади: правда спливла через 30 років
Показати ще

"Новина" спочатку з'явилася в російських Telegram-каналах "Мрія", "Україна, Вінниця. Дніще" та на сайті з характерною назвою "Україна.ру". Вже надвечір 22 лютого її почали форсити в українському сегменті соцмереж.

Класичний шаблон російської ІПСО: спочатку запускається ворожими каналами, потім підхоплюється місцевими псевдоактивістами, а потім розноситься далі через нібито "звичайних користувачів".

Фейк / фото: скриншот Facebook
Фейк / фото: скриншот Facebook

Адміністратор групи "Історія українського слова" Андрій Андрусяк виклав зображення не заради обговорення його достовірності, а щоб поміркувати про латинський суфікс "-ant" у слові "ухилянт".

Начебто нешкідлива лінгвістична розмова, але є нюанс: він ніде не згадав, що сам текст на картинці – фейк.

"Цей допис просто зразкова ІПСО. Наче про правопис, а в підсвідомості жорстокість нациків до дитини", – написав один із користувачів у коментарях.

І справді, люди часто читають по діагоналі. Хтось просто мигцем побачив картинку, хтось не зрозумів контексту – і ось уже фейк продовжує жити у новій оболонці.

Кібервійни в інтернеті
Кібервійни в інтернеті

Як не потрапити на вудку

Щоб не ставати частиною такої маніпуляції, важливо пам'ятати прості правила:

  • Не розповсюджувати фейки навіть "заради прикладу" – якщо вже цитуєте, ставте позначку, що інформація є неправдивою.

  • Не довіряти анонімним постам без конкретики. Якщо новина не має назви школи та прізвища хоча б одного джерела – це вкид.

  • Перевіряти інформацію в надійних медіа, які посилаються як мінімум на два незалежні один від одного джерела.

Щоразу, коли з'являється подібна "сенсація", поставте собі кілька запитань: хто повідомив? чи можна це перевірити? Якщо конкретики немає, то перед вами чергова інформаційна атака.

Нагадаємо, Кремль промив мізки навіть ШІ: звідки в чат-ботах "біолабораторії" та фейки про Зеленського

Раніше ми писали, чому росіяни підтримують війну на рівні мовчазних терпець? Відповідь може вас здивувати

Крім того, росія перетворила школи на фабрики для майбутніх солдатів: вчитель втік з країни, щоб показати світові правду