В умовах воєнного стану в Україні триває мобілізація, проте не всі військовозобов’язані підлягають призову. Особливе питання стосується осіб із судимістю та тих, хто перебуває під слідством. Чи можуть їх мобілізувати, чи вони мають законні підстави для звільнення від служби, розповідають адвокати.

Якщо проти громадянина відкрито кримінальне провадження, але вирок суду ще не винесено, він може бути мобілізований. Винятком є ситуації, коли суд ухвалив запобіжний захід, що обмежує пересування, наприклад, підписку про невиїзд або домашній арешт. За відсутності таких обмежень людина може бути призвана до лав ЗСУ або навіть підписати контрактну службу.

Візит до ТЦК, фото: Unian
Візит до ТЦК, фото: Unian

В Україні діє заборона на призов осіб, які мають непогашену або незняту судимість за тяжкі та особливо тяжкі злочини. До них належать:

Якщо особа має судимість за один із цих злочинів, вона не підлягає мобілізації та, найімовірніше, виключена з військового обліку.

Якщо людина отримала умовний термін або її судимість погашена чи знята, вона може бути мобілізована нарівні з іншими військовозобов’язаними.

Також можуть підлягати мобілізації особи, які:

  • були звільнені з місць позбавлення волі умовно-достроково

  • відбули покарання за злочини середньої тяжкості

  • отримали рішення військово-лікарської комісії про придатність до служби

Якщо судимість передбачає заборону на службу в армії, така людина не вважається військовозобов’язаною і, ймовірно, може залишити територію України. Проте кожен випадок розглядається індивідуально.

Нагадаємо, повістки посипляться вже в квітні: тисячі працівників залишаться без захисту через нові вимоги до бронювання

Раніше ми розповідали, що чоловікам дозволено відмовитись від мобілізації: ніякої "бусифікації" і примусу ТЦК

Також, повістки можуть надійти і після 60 років: пенсіонер має з'явитися у ТЦК