У церковному календарі це день вшанування пам'яті мучениці Матрони Солунської (Фессалонікійської).

Інші назви свята: "Матрона", "Напіврепиця", "Настовиця", "Пістовиці".

Настовицею чи Настовницею день прозвали через наст – тверду кірку на снігу, що часто з'являється після відлиги. Так само величали чибіса, який повертається у цей період із теплих країн.

Цього дня ввечері слід розвести багаття, викинути туди все непотрібне, всі залишки, то ви кидаєте в нього всі негаразди та хвороби. Якщо щось болить, це місце потрібно обтерти старою ганчірочкою, а потім і спалити у вогні.

Популярні новини зараз
Пенсійний фонд збільшить виплати: гроші надійдуть у квітні ПФУ попередив пенсіонерів: встигніть у 10-денний термін Стануть "невидимі" для мобілізації: кого більше не чіпатиме ТЦК до кінця року Чоловікам дозволено відмовитись від мобілізації: ніякої "бусифікації" і примусу ТЦК
Показати ще

27 березня в день Мотрони-настовиці проводили різні обряди та ритуали на залучення удачі, щастя, кохання та добрих новин, читаючи спеціальні змови.

У будинку треба витерти обов'язково пил, помити підлогу, при цьому додати у воду трав'яний відвар, це вбереже вас і вашу оселю від нечисті, негараздів і хвороб. З дому потрібно винести усі старі речі. Якщо якийсь одяг чи речі вам не потрібні, а спалювати їх шкода, то просто виставте їх, щоб будь-хто міг забрати, або віддайте у відповідні центри.

Жінкам треба піти до храму і помолитися святій Матроні, щоби все в господарстві було добре, а працювати було легше. Перед її іконою слід поставити свічкою.

Палаюча свічка, кадр з відео: YouTube
Палаюча свічка, кадр з відео: YouTube

Традиційно, в день Мотрони-настовиці перебирали запаси ріпи. Зі зіпсованої, якщо ще щось можна було використати, готували різні страви, інакше викидали. Хорошу відкладали для посіву. Заодно сортували інші коренеплоди.

Є повір'я, що якщо ви хочете виростити хорошу ріпу, то потрібно спочатку добре купуватися, одягнути чистий одяг, а сіяти його з розпущеним волоссям. Це дуже важливе правило. Адже ріпу можна смажити, як картоплю, варити, їсти сиру, парити, готувати оладки, додавати в каші.

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 27 березня, як і будь-якого іншого дня, церква не схвалює сварок, образ, зла, лихослів'я. Не слід брехати, лінуватися, відмовляти у допомозі.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: день вважається небезпечним для сварок – вони можуть затягнутися надовго. Також народні прикмети забороняють цього дня байдикувати - Матрона Солунська любила працювати, тому допомагає працьовитим.

Нагадаємо про Великий піст-2025: коли починається і як правильно провести ці дні перед Великоднем.

Раніше ми повідомляли про сильний захист для кожного: молитва до Пресвятої Богородиці перед іконою "Збавителька від бід".