У середу, 5 березня, відзначається народне свято Конон Огородник (за старим стилем – 18 березня).

Для православних віруючих це дата вшанування пам'яті священномученика Конона Мандонського (Памфілійського) – покровителя та захисника городників, посівів та врожаю.

Конон жив у III столітті, за правління Деція Траяна. Він мешкав у Памфілійському місті Мандон. На місці, названому Кармена, Конон розбив город та їв лише їжу, яку сам вирощував. У церковних переказах сказано, що він був доброю, незлопамятною і простодушною людиною. При цьому Конон був неосвіченим, що не завадило йому вести тихе богоугодне життя.

Conon of Mandon

Популярні новини зараз
Гороскоп на тиждень 21-27 квітня для всіх знаків Зодіаку: Овни готові до грошей, відгородженість Раків та ігри Козорогів Ваша пенсія може бути значно вищою: як змусити ПФУ доплачувати 1300 грн щомісяця Чоловікам пропонують останній шанс: як вирішити проблеми з ТЦК віддалено Менше пільг і більше вимог: соціальну допомогу платитимуть за новими критеріями
Показати ще

Коли намісник Публій прийшов у місто, щоб вигнати християн, йому розповіли про Конона. Потім Конона доставили на суд, запропонували зректися своєї віри і принести дари язичницьким ідолам. Однак він твердо заявив, що не робитиме цього. За це в його ноги забили безліч цвяхів і гнали попереду колісниці намісника доти, доки мученик із молитвою на губах не помер.

Конон Огородник 5 березня: традиції свята

За традицією цього дня селяни замочували насіння овочів для наступного висаджування. Також починали копати город і удобрювати грядки: "Навозиш на Огородника на гряди гній - не сьорбаєш взимку над пічним горщиком сліз"; "Де зайва гною кілочка, там зайва хліба пряник".

У це свято відбувається охоронний обряд-змова від трьох бід: мошок, хробаків та посухи. Для цього потрібно викопати на своїй ділянці три невеликі ямки (по одній на лихо), а потім закопати назад. При цьому обов'язково вголос вимовити, навіщо призначена кожна лунка.

Примітно, що город на Конона потрібно було обробляти навіть у погану погоду. Не дарма цей угодник називається ще й Страдником. Наші пращури говорили: " Хоч би в день Конона Градаря була і зима, починай орати город".

На Конона Огородника прийнято поминати померлих та благати святого про знаходження людей, які зникли безвісти.

Молитва, фото: moieptashenia.com
Молитва, фото: moieptashenia.com

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 5 березня, як і будь-якого іншого дня, а особливо під час посту, не слід поганословити, лаятися, пліткувати, розпускати чутки і лінуватися. Церква не схвалює брехню, лінь, жадібність і заздрість. Не можна відмовляти у допомозі.

Пам'ятайте, що продовжується Великий піст.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не можна ледарювати, бо святий сам був працьовитим. Цього дня буде доречною робота пов'язана із землею, але граблі та вила краще не брати до рук – щоб улітку град не побив город та сад.

Нагадаємо про Великий піст-2025: коли починається і як правильно провести ці дні перед Великоднем.

Раніше ми повідомляли про сильний захист для кожного: молитва до Пресвятої Богородиці перед іконою "Збавителька від бід".