Для всіх наших дорогих та шановних читачів, які під час походу до супермаркетів чи ринку уважно стежать за змінами цінників на головні продукти харчування, є важлива інформація. Справа в тому, що за останній календарний рік в Україні значно подорожчали продукти.

Відомо, що більше подорожчали олія (+33,9%), олія (+25,4%), овочі (+33,9%) та хліб (+20,3%). У січні 2025 року ціни на продукти зросли на 1,2%, а за рік – на 12,9%. Подорожчання не зупиниться, і навесні слід очікувати ще більш високих цін на овочі, хліб та молочні продукти.

Про це розповів в ефірі одного з телеканалів економічний експерт Олег Пєндзін.

Супермаркет, скріншот: YouTube
Супермаркет, скріншот: YouTube

А ось, за даними Державної служби статистики, у січні ціни на продукти харчування зросли на 1,2%. Найшвидше дорожчають овочі – плюс 5,5% за місяць, а порівняно із січнем 2024 року – на 33,9%:

Популярні новини зараз
Обіцяли роботу з дронами, а потрапив у штурмову роту: письменник розповів про мобілізацію сина Львівська митниця випадково розкрила власну контрабандну схему: працювали під прикриттям Олега Крившука та Степана Марунчака Тисячі пенсіонерів залишаться без індексації у березні: кого торкнеться обмеження Ціни на стратегічно важливу крупу злетять на 50%: варто запасатися вже зараз
Показати ще

- овочі – +33,9%;

- олія - ​​+33,9%;

- соняшникова олія – +25,4%;

- хліб – +20,3%;

- молоко – +18,1%;

- сир – +17,5%;

- молочні продукти загалом – +15,2%;

- Фрукти - +12,5%;

- риба та рибопродукти – +11,6%;

- м'ясо – +5,3%.

Супермаркет. Фото: скрін youtube
Супермаркет. Фото: скрін youtube

За словами Пендзіна, зменшення обсягів виробництва у домогосподарствах - одна з головних причин зростання цін на молочні продукти та м'ясо.

"В Україні значна частина молока виробляється в господарствах населення, але зараз люди різко скоротили виробництво. Фізично не вистачає робочих рук. Те саме стосується і свинини - значну частину м'яса раніше виробляли приватні господарства, а тепер вони не можуть підтримувати попередні обсяги. Як наслідок, пропозиція падає, а ціни зростають", - зазначив він.

Ціни на овочі. Фото: скрін youtube
Ціни на овочі. Фото: скрін youtube

Дефіцит овочів та несприятливі погодні умови

"Ціни на овочі з борщового набору (картопля, капуста, буряк, морква, цибуля) зросли на 5,5% за місяць і залишатимуться високими до нового врожаю. Картопля в Україні зараз стоїть як імпортна з Нідерландів, Польщі чи Литви", - зазначають експерти East Fruit.

Проблему посилив неврожай насіннєвої картоплі в Нідерландах у 2023 році, що ускладнило імпорт якісного насіння в Україну. Також свою роль відіграли зростання вартості добрив, засобів захисту рослин, електроенергії та праці.

Дорогі тепличні овочі

Огірки та помідори, які взимку завозять із Туреччини, зараз продаються за рекордно високими цінами.

"Ціна на огірки зросла на 30% за рік - зараз вони коштують 110-150 грн/кг, а томати - 89-160 грн/кг. Це пов'язано з високими цінами на турецькому ринку та несприятливими погодними умовами в країні-постачальнику", - зазначають аналітики ринку.

До квітня ситуація суттєво не зміниться – здешевлення слід очікувати, коли на ринку з'являться українські овочі.

Ціни на овочі. Фото: скрін youtube
Ціни на овочі. Фото: скрін youtube

Проблеми з аграрним сектором

"Польові роботи вже почалися, але через мобілізацію не вистачає людей. Критерії бронювання військовозобов'язаних надто жорсткі, і фермери не можуть виконати ці вимоги. Як наслідок, менше робочих рук – менше врожаю – вище за ціну", – пояснює Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради.

Також він зазначає, що подорожчання пального та зростання акцизів на дизельне паливо додадуть аграріям проблем. "З 2025 року акцизи на дизельне паливо зросли зі 139 євро до 215 євро за 1000 літрів. Це надасть аграрному бізнесу понад 5,5 млрд грн додаткових витрат на рік", - зазначив експерт.

Пенсіонерка на ринку. Фото: скрін youtube
Пенсіонерка на ринку. Фото: скрін youtube

Вартість електроенергії зросла, і це впливає на ціни всіх товарів. "Сьогодні холодильні установки для зберігання овочів потребують більше електроенергії, особливо в холодний період. Це впливає на собівартість продукції", - пояснює Марчук.

Експерти прогнозують, що зростання цін триватиме.

"Продовольство спричинить більший ріст. Особливо дешевий сегмент - хліб, овочі, крупи. Чим люди бідніші, тим більше вони купують найдешевші продукти, а їхня ціна зростає найшвидше", - пояснює Олег Пендзін.

На зростання цін впливатимуть:

- девальвація гривні (зараз 9,7% річної девальвації);

- підвищення тарифів на електроенергію для бізнесу;

- проблеми з імпортом продуктів через зростання цін у постачальників (Туреччина, Польща, Литва, Нідерланди).

Нагадаємо, м'ясо вдарить по гаманцю: ціни на курятину та свинину пішли вгору.

Раніше повідомлялося, пачка 200 гр вже по 400 грн: супермаркети різко змінили цінники кави, вершків та цукру.

Також, ціни на молочку в Україні можуть не зрости, а подекуди навіть впасти.