В Україні можуть впровадити систему часткової військової служби, що, за підрахунками аналітиків, дозволить залучити від 300 до 800 тисяч добровольців. Але чи справді це добровільно, чи це лише нова форма прихованої мобілізації, повідомляє Інтерфакс.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЧасткова мобілізація передбачає, що громадянин проходитиме періодичну службу, наприклад, шість місяців у війську та дванадцять місяців цивільного життя. Після цього, якщо війна триває, його знову викликають на службу.
Однак є підводні камені. Якщо людина не мобілізується добровільно, її можуть примусово призвати вже на постійну службу, наприклад, на два-три роки без перерви. Фактично це спонукає українців до "добровільного" вибору, де альтернатива – довготривала примусова мобілізація.
За теорією ігор, яку використовують для аналізу таких систем, оптимальною стратегією для громадян стає добровільна мобілізація, адже ризик бути призваним на повний термін занадто високий.
Громадяни, які ухиляються, можуть бути примусово мобілізовані на два-три роки. Частково мобілізовані не можуть бути призвані на повний термін. Запровадять національну чергу мобілізації, щоб ротація була прогнозованою.
Військові отримуватимуть зарплату відповідно до часу служби, наприклад, за двадцять п’ять відсотків часу – п’ятдесят відсотків базової зарплати, за сто відсотків – сто п’ятдесят відсотків. Передбачена адаптація до бойових дій, спочатку тилові завдання, потім лінія фронту.
Прихильники ідеї вважають, що це дасть змогу українцям поєднувати військову службу з цивільним життям, а також покращить підготовку резерву.
Критики ж побоюються, що система черг та часткової мобілізації перетвориться на нову форму примусу, а розподіл служби буде несправедливим.
Нагадаємо, чи можна звільнитися зі служби оформивши дострокову пенсію
Раніше ми розповідали, що ТЦК вказали чіткі строки - штрафи посиплються, як сніг
Також, затримають і відвезуть до ТЦК: через що в осіб з відстрочкою можуть бути неприємності