Цілеспрямовані обстріли Росією української енергетичної інфраструктури, які тривали впродовж 2024 року – як генерації, так і передавальних потужностей – однозначно зумовили суттєві втрати в енергосистемі. Саме тому свого часу НБУ давав досить песимістичний прогноз щодо ситуації в українській енергосистемі. Однак, на днях в НБУ визнали, що, незважаючи на значні пошкодження та постійні повітряні удари, українська енергосистема показала вражаючу стійкість.

Про це йдеться в Інфляційному звіті НБУ за січень 2025 року.

Так, в НБУ зазначили, що завдяки теплій погоді та швидким темпам ремонту обладнання, початок нинішньої зими в Україні пройшов практично без відключень електроенергії.

І хоча вже в лютому очікується похолодання, а значить і повернення графіків відключень світла, то загалом ситуація в енергетиці розвивається набагато краще, ніж раніше.

Нацбанк очікує, що дефіцит електроенергії поступово скорочуватиметься, хоч і зберігатиметься ще декілька років. Це пов’язано з тим, що повне відновлення енергосистеми на довоєнний рівень вимагатиме значних фінансових засобів та часу.

Популярні новини зараз
Українцям "уріжуть" подачу тепла через аномальну погоду: у яких містах батареї будуть холодними Проблеми з мобілізацією: у ЗСУ розповіли, як ТЦК набрали "не тих, кого треба" на вулицях Зниження мобілізаційного віку: у 3 ОШБр назвали важливу умову Більше не потрібно оббивати пороги ТЦК - як отримати відстрочку за 5 хвилин
Показати ще

"Потреба в е/е зростатиме в міру подальшого відновлення економіки. Виробництво е/е також збільшуватиметься в результаті подальших ремонтів маневрової генерації (ТЕС та ГЕС) та розбудови потужностей ВДЕ", - йдеться у документі.

Зауважується, що з урахуванням імпорту у 2025 році дефіцит електроенергії оцінюється на рівні 4% (6% в Інфляційному звіті за жовтень 2024 року), у 2026 році – 2% (3%) та близько 1% у 2027 році.

В НБУ також відзначили, що стабільний імпорт електроенергії, зокрема й збільшення його можливого максимального обсягу з ЄС до 2.1 ГВт з 1 грудня 2024 року, теж сприятиме подальшому скороченню дефіциту. Щорічний імпорт е/е становитиме близько 0.7 млрд дол. у 2025–2027 роках.

Однак, зауважили в регуляторі, ризики подальших руйнувань української системи зберігаються на рівні 25-50%. Якщо ці ризики стануть реальними, то зростання валового внутрішнього продукту буде меншим, ніж за базовим сценарієм. А ось ціни, навпаки, зростуть.

До слова, Україна у 2024 році порівняно із 2023-им збільшила імпорт електроенергії у 5,5 раза - до 4,437 млн МВт-год. Експорт зменшився на 5% - до 348,5 тис. МВт-год.

Нагадаємо, оновлено графіки відключення світла в Одесі на лютий 2025: експерти попередили про зміни.

Також наш портал писав, що у "Нафтогазі" зробили попередження всім, хто користується плитою.

А ще Знай.ua повідомляв, що львів'яни змушені платити за електроенергію в десятки разів більше за інших: опалення – по годинах.