Державна служба якості освіти провела аудити в українських школах, виявивши низку системних проблем. Про результати перевірок та можливі шляхи покращення ситуації розповіла Іванна Коберник, співзасновниця ГО «Смарт Освіта».

Одна з ключових проблем, яку відзначила Іванна Коберник, — це освітнє середовище. Через воєнний стан багато шкіл працюють у дистанційному або змішаному форматі. Частина аудиторських перевірок також проводилася онлайн, оскільки фізично відвідати заклади освіти було неможливо.

Дистанційне навчання. Фото Freepik
Дистанційне навчання. Фото Freepik

«Йдеться про школи, які з безпекових причин не можуть повноцінно працювати очно. Це недостатнє середовище для повноцінного розвитку дітей. Але проблема не лише у стінах чи укриттях, а й у загальній атмосфері в школі», — наголошує Коберник.

На другому місці серед проблем — система оцінювання, яку Іванна Коберник називає однією з найважливіших для розвитку освіти.

Популярні новини зараз
Бронювання тріщить по швах, а ви і не здогадуєтесь: кого з працівників критичних підприємств раптово мобілізують У пенсіонерів відберуть заслужені виплати: озвучено 4 головні причини У пенсіонерів заберуть 3 місяці виплат: про що варто знати Українців чекає ціновий землетрус: які продукти з основного раціону стануть на вагу золота
Показати ще

«У багатьох школах відсутня чітка внутрішня система оцінювання, яка була б зрозумілою для батьків і дітей. Часто все залежить від суб’єктивного підходу вчителя. Це дуже складно як для дітей, так і для батьків, і водночас неефективно», — пояснює експертка.

Школа
Школа

Основні недоліки системи:

  • Відсутність єдиних вимог до оцінювання.
  • Нечітке розуміння результатів навчання.
  • Брак сучасних методик і ресурсів для педагогів українською мовою.

За словами Коберник, за кордоном є безліч матеріалів для вчителів, які допомагають розробляти ефективні системи оцінювання. В Україні ж ця тема часто ігнорується, що ускладнює впровадження змін.

Урок математики, скріншот: YouTube
Урок математики, скріншот: YouTube

Іншою важливою проблемою є відсутність культури самооцінювання серед дітей. Коберник наголошує на тому, що вчителі повинні навчати учнів аналізувати власний прогрес, організовувати свій навчальний процес та ставити реалістичні цілі.

«Ми маємо спадок системи, орієнтованої на зовнішнє оцінювання, переважно бальне. Це створює труднощі для впровадження нових підходів, а вчителі часто не отримують достатньої методичної підтримки для роботи за сучасними стандартами», — зазначає експертка.

Нагадаємо, розділити двієчників та відмінників: навчання школярів пропонують радикально змінити

Раніше ми розповідали, що Велика Британія впроваджуватиме реформи в українських школах: які нововведення чекають на учнів

Також, ляпаси замість знань: у школі на Рівненщині спалахнув скандал через силові методи виховання