У цей день відзначають народне свято, але згадують за православним календарем Афанасія Великого.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяТому свято і називають Опанасовим днем, Опанасовими морозами, Гусиним святом або Опанасом Ломоносом. Своє прізвисько святий отримав за те, що в цей час були такі сильні морози, що щипали носа, наче ламали його.
Є також повір'я, що цього дня відьми влаштовують собі шабаш, злітаються на нього на мітлах, кричать, гуляють, веселяться, а потім шаленілі повертаються і знущаються з людей. Знаючи це, кожен хотів захистити будинок від різноманітної нечисті. Тому що вона може принести дуже багато бід. Робили це хтось самостійно, а хтось просив допомоги у найближчого мага чи знахаря. Опівночі намагалися провести обряд і заговорити трубу. Люди вірили, що саме через неї нечисть залітає до хати. Чоловіки брали батоги в руки і оминали село. Вони били по стінах будинків та господарських будівель.
Іноді якусь жінку вважали відьмою. Якщо вона приходила у двір, то її обов'язково мав зустріти господар із дружиною. Іншим членам сім'ї не варто переступати поріг будинку, їх можуть наврочити. Потрібно тричі перехреститись і дізнатися у відьми, навіщо вона прийшла. Їй у жодному разі не можна нічого давати, але й грубити теж не потрібно. Відмовте їй обережно та виведіть за ворота. Потім до вхідних дверей потрібно насипати доріжку із четвергової солі, а також насипати золи. Тоді нечисть мають піти.
Також у наших предків це був останній день сватання і до Масляної вже одружитися не вийде. А саме весілля можна буде зіграти лише після Світлої Неділі. Тому якщо хтось ще раніше думав, чи хоче він одружитися чи ні, це був крайній термін. А ввечері молодики намагалися не ходити на побачення, щоб відьми не вкрали, особливо дівчат. Для танців, пісень, ігор та інших подібних гулянь намагалися збиратися у світлий час доби. Навіть страшилки сьогодні не розповідали, щоби відьми не підслухали, і не почали знущатися. А проти злих духів намагалися проводити різні обряди, змови, ритуали та носили при собі обереги.
Що не можна робити 18 січня
Є кілька заборон цього дня – що сьогодні не можна робити:
- конфікувати, особливо із близькими;
- відмовляти у допомозі;
- засуджувати і пліткувати.
Народні прикмети не радять у цей день вінчатися та справляти весілля – вважається, що шлюб буде недовгим. Не варто розпочинати нові справи та переїжджати на нове місце – це невдалий для цього час. Також намагалися цього дня не хрестити хлопчиків, побоюючись, що вони почнуть хворіти, хоч Церква не забороняє проводити таїнство хрещення.
Нагадаємо про потужний захист для кожного: молитва до Пресвятої Богородиці перед іконою "Збавителька від бід".
Раніше ми повідомляли, що снуватимуться кошмари або прийде благословення: чи можна спати на ліжку померлого родича.